درباره وبلاگ


I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir

مدیر وبلاگ : Sherlock 221
نظرسنجی
آیا فصل چهارم سریال شرلوک برای شما فصل دلخواهی بود؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


Hit Counter

Instagram
شرلوک هلمز ساکن ۲۲۱ بی خیابان بیکر
به بیکر خوش آمدید!
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

چهارمین - و شاید آخرین - فصل شرلوک با قسمت سنگین "آخرین مسئله" به پایان رسید که در آن هلمز و واتسون تنش احساساتی را تجربه کردند ، کودکی مرموز کاراگاه بزرگ بررسی شد و در آخر صحنه برای نسخه ی آشناتر داستان های معمایی معروف چیده شد (اگر بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن برای برگشتن رضایت داشته باشند). در ادامه استیون موفات گرداننده ی سریال به بعضی از سوالات ما در مورد این قسمت و آینده ی سریال پاسخ می دهد. 


خب، این یه قسمت سنگین و خبیثانه بود، به کدوم قسمتش افتخار می کنید؟

نمی دونم - اگر بگم به چیزی افتخار می کنم مردم تو وبلاگاشون می نویسن چقدر بدجنسم! از تراکم داستان خوشم میاد. در مقابل هزینه ی بلیطش واقعا داستان درست و حسابی تحویل می گیرید. سکانس های آخر که در آن واحد مشغول جلوگیری از سقوط هواپیما، حل کردن معما و غرق شدن جان واتسونه - به نظرم ریتمش تند و سرگرم کننده بود.

یک سوال کوتاه در مورد قسمت دو: بعضی حدس زده بودند که کالورتن اسمیت الهام گرفته از دونالد ترامپ بوده، آیا وقتی داشتید می نوشتید همچین چیزی تو فکرتون بود؟

فقط از جنبه ی نگرانی کلی در مورد اینکه معروف بودن اشخاص به نظر همه ی گناهانشون رو پاک می کنه - از این لحاظ، احتمالا در مورد ظهور افراد معروفه. و الان مردی که کاملا برای مدیریت آمریکا نالایقه سر کاره. عجیبه و احتمالا برای انسانیت مرگباره - و این اغراق نیست. ممکنه بزرگترین اشتباه تاریخ بشری باشه که به اون مرد کدهای هسته ای داده شده. پس فکر می کنم ایده ش اینه که معروف بودن اجازه می ده انحراف هاتی رو داشته باشند که انسان های عادی نمی تونند داشته باشند. ترامپ به ازار جنسیتی اقرار کرده و این واقعا برای من فوق العاده عجیبه. تنها آدم معروفی نیست که این طوریه. فقط قراره به زودی قدرتمندترینشون بشه.

برگردیم به قسمت آخر، مایکرافت بیماری هراس از دلقک ها داره که ما ازش بی خبریم؟

همسرم داره، ازشون وحشت داره. ولی نه، دلقکا همیشه ترسناکن.

به نظر می رسید با برگردوندن موریارتی هم خدا رو داشتید هم خرما - برگشته اما تو فلشبک برای همین از مرگش تخطی نکرده. می تونید در مورد تصمیمتون برای برگردوندنش صحبت کنید؟

کار ناتموم مونده بود اما ما همیشه به وضوح گفته بودیم که مرده. مردم می گفتند دروغ می گیم اما تاثیرگذاری سکانس روی سقف از بین می رفت اگه واقعا خودش رو به خاطر به کرسی نشوندن حرفش نکشته بود که اتفاقی بود که افتاد. عالی بود که اندرو برگشته بود، خیلی طول کشید تا جور شد این کارو انجام بدیم. اما به فلشبک برای نشون دادن روند اتفاقات نیاز داشتیم. و بهترین فرصت برای برگردوندن موریارتی رو داشتیم و برای اینکه به مدت دو دقیقه ظاهرسازی کنیم که انگار در زمان حاضره. سرگرم کننده بود.

تقلب نکردید که بازیگری که نقش یوروس در هواپیما رو بازی کرد با اونی که در فلشبک ها متفاوت بود؟

نه، چون رویا بود، لازم نبود که یکی باشند. تصویر آدم از خودش در رویاهاش لزوما با واقعیت یکی نیست. پس اصلا این فکرو نکردم.

بعضی از عناصر داستان از ردبیرد (ریش قرمز) گرفته تا طرح آب، در قسمت های قبل هم مطرح شدند. از کی در مورد عناصر اصلی این قسمت خبر داشتید؟

در مورد اینکه خواهر داشته باشه از خیلی قبل صحبت کرده بودیم. اگر شرلوک خواهر داشت چی؟ چطور می شد؟ اما خیلی جدیش نگرفتیم. وقتی مشغول برنامه ی ریزی فصل سه بودیم طرح داستانی که می خواستیم ریختیم. اما عناصری ازش بوده که از اول موردشون فکر کردیم. بعضی شون تصادفا خیلی خوب جور شدند. اگر "رسوایی بلگراویا" رو ببینید و به مارک گیتیس نگاه کنید وقتی یادش میاد که شرلوک درواقع می خواسته دزد دریایی بشه اما یه دفعه ناراحت به نظر می رسه و نگران، می بینید که مدت زیادی بهشون فکر شده. 

و چون ندیدیم پایان این قضیه چی شد: جریان مایکرافت و خانم اسمالوود و شرلوک و آیرین ادلر چی شد حالا که ما افتخار دیدنشونو نداشتیم؟ 

اینکه افتخار دیدنشو نداشتید یعنی قرار نیست بدونید! در مورد خانم اسمالوود و مایکرافت ممکنه هرگز متوجه نشیم که چی شده و راضیم که همین طوری باقی بمونه. لازم نیست همه چی رو بدونیم. در مورد شرلوک و آیرین ادلر، دلیلی نمی بینم که فرض کنم شرلوک راست نمی گه و دوست داره به پیامکهاش بی اعتنایی کنه. مطلب جدیدی نیست. همیشه می دونستیم که نجاتش داده و واقعا نمرده بود. اگر دقت می کردید، می دونستید که هنوز کمی با هم ارتباطن چون که وقتی تیر می خوره (فصل سه) یه شاخه گل رخ تو اتاقشه. بهش فکر کنید، جونشو نجات داده، اونا حتما با هم فرار کردند، واضحه که از یه طریقی با هم در تماسند.

یک چیزی که طرفدارا ظاهرا ازش راضی نبودند این بود که سکانس تکمیل کننده ای با مالی بعد از اون تلفن بسیار داغون کننده تو آشپرخونه ش نبود. همچین چیزی در نظر داشتید؟ درست بود همون جوری ولش کردید؟

ولی اون جوری ولش نکردیم. مردم باید یاد بگیرن رو به تلویزیون بشینن بعدتر می بینیمش که...

می بینیم که وارد اتاق می شه ولی..

می گذره ازش!  قطعا بالاخره متوجه می شید که بعد از فرار شرلوک بهش می گه "واقعا ببخشید، کد بود، فکر کردم قراره خونه ت منفجر بشه" و اونم می گه "خب، اشکال نداره فلان فلان شده" و بعدش به حالت عادی برمی گردند، بقیه هم همین کارو می کنند. متوجه نیستم چرا باید نشون می دادیم. البته می بخشتش و شرلوک تازه بالغ شده ی ما در آینده بیشتر احساساتشو (مالی) رو در نظر می گیره. در پایان اون قسمت، او (مالی) کمی ضربه خورده اما (شرلوک) کاملا خرد شده. اون تابوتو می شکنه، خودش تیکه تیکه شده، بیشتر از اون و این یه قدم بزرگی در پیشرفت شرلوکه. سوال اینجاست که: ایا شرلوک از اون سکانس جون سالم به در برد؟ مالی احتمالا یه نوشیدنی خورده و رفته دنبال یکی دیگه. نمی دونم، مالی خوب بود. 

گفته بودید که اول سکانس متفاوتی برای مالی نوشته بودید که حذف کردید، چی بود؟

الان که بهش فکر می کنیم خسته کننده بود. هوشمندانه بود - خود مالی داخل تابوت گیر کرده بود و باید برای بیرون آوردنش معما حل می کردند. اما با اینکه معمای هوشمندانه ای بود و دوستش داشتیم، ماها تنها کسانی بودیم که دوستش داشتیم. یه معمای عادی بود و چیزی نبود که یوروس خیلی علاقه داشته باشه شرلوک حلش کنه چون بیشتر علاقه داره احساساتش رو ببینه تا چرا اینکه چرا باهوشه. پس حذفش کردیم و خوشحالم که کردیم چون این قسمت جایگزین رو بیشتر دوست دارم. 

موضوع پیشرفت شرلوک شد، حسی که این قسمت داره - شایدم به خاطر نقل قولی که از شما خوندم باشه - که این فصل ها پیش درآمد شرلوک برای شرلوک هلمز سنتی شدن بوده، مثل شرلوک بازیل رتبن؟ ارزیابی درستیه؟

بله، درسته. نمی دونم که با این قصد داستان رو شروع کردیم. اما در آخر می شه "آغاز شرلوک"، نمی شه؟ الان جاییه که ما عادت داریم این شخصیت ها باشند - واتسون بیوه ی شجاع و شرلوک دانا و نسخه ی انسان تری که بهشون عادت داریم. کمی بزرگتر شدند و سنشون بالاتر رفته. اگر قسمت های بیشتری بسازیم، در مورد دو تا مرد در دهه میانه ی 40 سالگی خواهد بود که بیشتر شبیه شرلوک هلمز های سنتیه. پس بله، یه جورایی داستان طولانیه آغازشونه. نسخه ی ما همیشه کمی بی ادب تر و بدون دیسپلین تر از جرمی برت یا بازیل رتبن بوده - که هر دوشون جنتلمن تر و مهربون تر هستند.

پایان نفسگیری باقی نذاشتید چیزی که به نظرمون نرسیده باشه؟

نه. چیزی نیست که برای جواب دادنش باید برگردیم. که خیلی برامون خوبه. چون اگر برگردیم، فقط با یه تق تق در و موکل جدید برمی گردیم و اونا می تونن برن و تحقیق بکنند.

خب، می دونیم که با قاطعیت نگفتید که آیا این فصل آخره یا نه. اگر آخرین باشه، ایا از جایی که داستان رو تموم کردید رضایت دارید؟

قطعا اولین باریه که فصل رو تموم کردیم با این فکر که "اگر هرگز برنگردیم، این خوبه." مثل بقیه ی پایان ها حرفش اینه که "و اون ها برای همیشه به حل کردن پرونده های جنایی در خیابان بیکر ادامه دادند." اگر بخواهیم برگردیم و پرونده های بیشتر حل کنیم، مشکلی نیست. اما اجازه ی تموم کردن شرلوک هلمزو نداریم. به قول مری اونا همیشه در اون آپارتمان مشغول حل کردن پرونده خواهند بود با بازی بازیگران مختلف. بنابراین تنها پایانی که می تونید داشته باشید اینه که "افسانه ادامه دارد، برای ابد و همیشه.."


ترجمه از بیکر استریت


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 10 فروردین 1396 15:11
سلام
مصاحبه فوق العاده جالبی بود از دیدگاه نویسنده خوشم اومد
شنبه 16 بهمن 1395 20:12
سلام به همگی
این سریال واقعا سریال زیبا و نابیه
من از داستان ها و فیلم هایی که ذهن رو به بازی میگیرن
خوشم میاد
اما من از حرف های بالا یک چیز رو متوجه نشدم
اونم رابطه ی شرلوک و مالی بود
احساس مالی کاملا واضح بود
اما من با حرف های بالا کاملا در مورد احساسات شرلوک گیج شدم
مندانلود فکر میکردم شرلوک به کس خاصی علاقه نداره
اما
در نکاتی که در مورد قسمت اخر گفتید
شرلوک در پایین پیامی با آیدلین(البته اگر اسم رو درست گفته باشم) می دهد.
اما پس مالی چی؟
حرف های بالا چی؟
و در بالا گفته
احساساتش رو
منظور احساسات خودت شرلوک یا احساسات مالی هوپر؟
در کل ممنون از وبلاگ بی نظیرتون
امیدوارم سریال شرلوک ادامه پیدا کنه؟
به نظر شما اگر ادامه پیدا کنه
آیا روزی شرلوک نیز عاشق می شود؟
و یا تشکیل خانواده ؟
مهرناز سلام

ما نمی دونیم شرلوک به چه کسی پیام داد. هر کی یه نظریه ای داره و چون نمی تونیم تایید کنیم واقعا کی بوده همه شون می تونن درست باشن (می تونه آیرین بوده باشه، لستراد،یه موکل یا جتی مالی). به قول یکی از بچه ها شاید به همه فرستاده اصلا از قصد این طوری می نویسنن که هر کی با توجه به ذهنیت خودش از سریال برداشت کنه.


فکر می کنم منظور نویسنده این بود که شرلوک احساسات مالی رو در نظر می گیره ولی نه اینکه بخواد باهاش ارتباط عاطفی برقرار کنه. به نظرم اینجا نویسنده تو این مصاحبه مالی رو دست کم گرفته انگار این حسش به شرلوک گذراست و سریع فراموشش می کنه. من خودم دوست داشتم یه سکانس بعد از این جریان بود که این قضیه رو حل می کرد ولی خب دیگه احتمالا وقت نداشتن. خود بازیگر مالی هم با این برداشت نویسنده موافق نبوده.


فکر نمی کنم هرگز سریال به اونجا بکشه که بخوان تشکیل خانواده ی شرلوکو نشون بدن چون تو داستان های اصلی شرلوک ازدواج نمی کنه و نویسنده ها با توجه به تغییرات اجمالی که به داستان های اصلی دادن هرگز کاری نکردن که انحراف از داستان ها محسوب بشه و اینم یکی از اون انحرافاست. شاید دلیل اینکه به وضوح نشون ندادن مخاطب اون پیامک کی بود همینه

دوشنبه 11 بهمن 1395 19:40
ببخشید.یه سوال.مگه نگفتن که قسمت 3 نسبت به بقیه قسمتا مدتش بیشتره؟پس چرا اینطور نشد؟
مهرناز دفتر بی بی سی اولش به اشتباه گفته بود قسمت آخر 100 دقیقه است ولی اشتباه لپی بود که سریع درستش کردند. اونایی که تو سینما دیدن هم 15 دقیقه پشت صحنه اضافه دیدن وگرنه برای اونام همون 90 دقیقه ای که ما دیدیم بوده
دوشنبه 11 بهمن 1395 14:37
چه مصاحبه توپی!!!
مخصوصا اونجاش که از ترامپی نژاد بدگویی کرد
مهرناز اره کلا این روزا همه از ترامپ اون قدر دلشون پره!
یکشنبه 10 بهمن 1395 15:29
عوامل سازنده ی سریال تیم خیلی خوبی رو تشکیلداده بودند و کاش به ساختنش ادامه بدن!من خیلی دوست دارم از دیوید آرنولد و مایکل پرایس تشکر کنم به خاطر آهنگا های محشری که برای سریال شرلوک ساختند و اصلا بدون این آهنگا دیگه شرلوک شرلوک نبود!
مهرناز واقعا فوق العاده ست موسیقی متنش!
جمعه 8 بهمن 1395 14:44
امیدوارم سریال رو ادامه بدن. بنظرم الان پتانسیل بیشتری برای ادامه داستان به وجود اومده
من واقعا دلم میخواد ادامه رایطه ی شرلوک و یوروس رو ببینم. فک کنم اگه سریال رو ادامه بدن بشه داستان رو اینطوری شروع کنن که یوروس بازگشت موریاتی و زنده بودنش رو پیشبینی میکنه. و اینکه خیلی دوست دارم شرلوک و یوروس یه پرونده رو باهم حل کنن
مهرناز امیدواریم که بازم داستان های خوب برای تعریف کردن در چنته داشته باشن!
جمعه 8 بهمن 1395 10:45
تشکر برای تمام مطالب داغ و به لحظه ای که میزاریدمصاحبه ها محشرهیکی از ویژگیهای این نسخه جدید از شرلوک و داستانهاش تفاوتهاش با نسخه ها قبلی بود که آدم رو جذب میکرد. انرژی زیاد، ریتم تند، حتی گستاخی ها و جوانی ها کارکترها. کاش این حس تازگی رو میتونستن حفظ کنن
مهرناز خواهش می کنم rona جان. ممنون از لطفت
جمعه 8 بهمن 1395 10:02
نه یعنی موریارتی برای همیشه مرد
ای کاش زنده بود.
یازم نگفت تموم شده یا نه.
به نظر من اگه هر دوسال یه قسمتم بسازن(عروس نفرت انگیز)هم خوبه!
چون معلوم نیست ادامه داره یانه!!!
مهرناز مثل برزخه الان. نه می گن تموم شده نه می گن ادامه داره
جمعه 8 بهمن 1395 00:40
ممنون بابت ترجمه
بنظرمن باز هم میسازن از لحن حرف زدن موفات مشخصه اما اینبار بیشتر طولش میدن شاید یه چهار پنج سالی وقفه بندازن مثل خود كانن دویل كه هشت سال صبر كرد و گذاشت طرفداراش فكر كنن كه دیگه هیچوقت برنمیگرده اما اخرسر باز برگشت
مهرناز خواهش می کنم اره به نظرم زوده از الان بخوان تصمیم بگیرن
پنجشنبه 7 بهمن 1395 23:44
عجب! پس اون گل از طرف اون زن بود !! بهش توجه نکرده بودم!
ولی ایده ی گیرکردن مولی تو تابوتم خیلی هیجان انگیز میشدا! هرچند دلیلی که واسه عوض کردنش اوردن منطقیه!
درمورد پایان هم بنظرم اون ویدیو مری دیگه زیادی دراماتیک شد برا یه همچین سریالی با اون جمله ها!
مهرناز با این حال اشکمونو درآورد!
پنجشنبه 7 بهمن 1395 21:09
الان اینا شما رو هم سر کار گذاشتن اگه ادامه داشته باشه باید حداقل سه چهار سال دیگه ادامه بدید که با این وضع سخته
مهرناز
پنجشنبه 7 بهمن 1395 20:59
به نظر من متفاوت و خلاقانه بودن شرلوك بی بی سی باعث شده كه این همه طرفدار داشته باشه. واقعا نمی فهمم چرا اصرار دارن شخصیتشونو به همون شخصیت های قدیمی نزدیك كنن!
من امیدوارم دوباره چند سال دیگه بیام و فصل پنجو از بیكر استریت دانلود كنم!! ای كاااااش!!
خیلی متشكرم از سایت خیلی خیلی خوبتون!!!!
میشه بیشتر مطلبای علمی درباره ی روش های شرلوك (قلعه ی ذهن، استنتاج و...) بذارید؟!
مهرناز ممنون از لطفت. حتما، فعلا تنور فصل چهار داغه
پنجشنبه 7 بهمن 1395 20:39
موریارتی ر هم که کشتن -_- خودمونیما ما ایده های جالبتری براش داشتیم تا نویسنده هاش !!!
مهرناز دو فصله که مرده
پنجشنبه 7 بهمن 1395 20:19
مرسی بابت ترجمه
مهرناز خواهش می کنم
پنجشنبه 7 بهمن 1395 19:59
فک کن مایکرافت هراس از دلقک داشته باشه
مهرناز
پنجشنبه 7 بهمن 1395 17:56
در کل داره میگه تموم شد و خلاص شدن ولی ممکنه فصل پنج هم بسازن ولی هنوز معلوم نیست !
مهرناز به قول معروف: یکی به نعل میزنه یکی به میخ!
پنجشنبه 7 بهمن 1395 17:44
با اینکه میگه چیزی از قسمت های قبل نمونده که برگردن ولی وقتی که برگشتن که مطمئنم برمیگردن امیدوارم حداقل تو قصر ذهن شرلوک موریارتی رو بیارن چون واقعا حیفه دیگه هیچوقت اندرو رو نبینیم،ولی احتمالش کمه چون شرلوک دیگه دانا و کامل و پخته شده و دیگه حتی تو قصر ذهنش هم کسی نمیتونه واسش مشکل ایجاد کنه.
مهرناز حالا جای دیگه ازش پرسیده بودن گفته اگه فصل پنجی در کار باشه ایده شو داریم
پنجشنبه 7 بهمن 1395 16:04
ینی تموم شد...؟؟؟
مهرناز ای کاش می گفتن تموم شده خلاص می شدیم! هی ضد و نقیض جواب می دن
پنجشنبه 7 بهمن 1395 15:42
افسانه بودن شرلوک....
چه حقیقت تلخی
مهرناز
پنجشنبه 7 بهمن 1395 15:38
و افسانه ادامه دارد ؛ برای ابد و همیشه

ممنون از ترجمه
مهرناز خواهش می کنم