تبلیغات
شرلوک هلمز ساکن ۲۲۱ بی خیابان بیکر - information : باهاما - ایرلند
[ ]
 
 
information : باهاما - ایرلند
نظراتباهاما

باهاما: به انگلیسی:( The Bahamas) کشوری است انگلیسی‌زبان و شامل بیش از سه هزار جزیره بزرگ و کوچک در اقیانوس اطلس که در شرق فلوریدا آمریکا و در شمال کوبا قرار دارد. جمعیت باهاما ۳۵۰ هزار نفر و پایتخت آن ناسائو است.
این کشور با کشورهای ایالات متحده آمریکا، کوبا و هائیتی دارای مرز مشترک دریایی می‌باشد. از نظر درآمد سرانه باهاما یکی از ثروتمندترین کشورهای قاره آمریکا است و در این رتبه پس از ایالات متحده و کانادا قرار دارد.
                      

پرچم کشور باهاما                             نماد باهاما

۸۵ درصد از مردم آن از تبار آفریقایی و ۱۲ درصد اروپایی‌تبارند. سه درصد نیز زردپوست آسیایی‌اند. مردم بومی و اصلی باهاما لوکایایی‌ها بودند که شاخه‌ای از سرخ‌پوستان تائینوی آراواکی‌زبان به‌شمار می‌آمدند. باهاما نخستین خشکی در جهان جدید بود که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ در آن لنگر انداخت.
با آنکه اسپانیایی‌ها هیچگاه باهاما را مستعمره خود نساختند اما وارد جزیره شده و تمامی مردم بومی آن یعنی لوکایایی‌ها را برای بردگی به هیسپانیولا بردند. جزایر باهاما از ۱۵۱۳ تا ۱۶۴۸ میلادی تقریبا خالی از سکنه ماند تا اینکه در آن تاریخ استعمارگران انگلیسی از برمودا به جزیره الیوترا آمده و در آن ساکن شدند.

در سال ۱۷۱۸ انگلیسی‌ها دزدان دریایی در آب‌های باهاما را سرکوب کردند و این جزایر در آن سال جزئی از اراضی خالصه بریتانیا شد. پس از جنگ استقلال آمریکا از بریتانیا، هزاران تن از وفادارماندگان آمریکایی به حکومت بریتانیا و بردگان آفریقایی به باهاما آمدند و اقتصاد مبنی بر کشتزارها را در این جزایر پایه‌ریزی کردند. برده‌داری در سال ۱۸۰۷ در امپراتوری بریتانیا ملغی شد و بسیاری از بردگان آفریقایی که از کشتی‌های نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا رهایی یافته بودند در خلال سده نوزدهم به باهاما آمده و در این جزایر نشیمن گزیدند...

تاریخ
باهاما در قبل مستعمره بریتانیای کبیر بوده، در سال ۱۹۷۳ به استقلال رسیده و از آن پس به مانند کانادا و بیش از ۵۰ کشور دیگر، باهاما عضوی از کشورهای اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) بریتانیا است و ملکه بریتانیای کبیر، رئیس دولت باهاما نیز به‌شمار می‌آید.


شناسه‌ها
    نام رسمی: همسود باهاما
    پایتخت: ناسائو
    تاریخ استقلال: ۱۹۷۳ از بریتانیای کبیر
    مساحت: ۱۳۹۳۹ کیلومتر مربع
    جمعیت: ۳۳۱۰۰۰ نفر (۲۰۰۷)
    دین: باپتیست: ۳۲ درصد، پروتستان: ۴۰ درصد، کاتولیک ۱۹ درصد
    واحد پول: دلار باهاما، یک دلار باهاما =۱۰۰ سنت
    شهرهای مهم:
فری پورت، مارش هاربر، بیلی تاون، وست اند، کوپرتاون


لمرو همسود باهاما
Commonwealth of The Bahamas
باهاما
پرچم
سرود ملیبه پیش، ای سرزمین باهاما
سرود سلطنتی: «خدا ملکه را نگاه بدارد»
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
ناسائو
۲۵°۴′ شمالی ۷۷°۲۰′ غربی
زبان رسمی انگلیسی
نوع حکومت پارلمانی متمرکز
پادشاهی مشروطه
نام حاکمان 
ملکه
فرماندار کل
نخست‌وزیر

ملکه الیزابت دوم
آرتور دیون هانا (CDU)
هیوبرت اینگراهام (SPD) 
موارد منجر به تشکیل
از بریتانیای کبیر
دولت خودمختار
استقلال کامل
۱۹۷۳
۱۰ ژوئیه ۱۹۷۳
مساحت
 -  مساحت ۱۳٬۸۷۸کیلومتر مربع (۱۶۰ام)
 -  آب‌ها (٪) ۲۸
جمعیت
 -  سرشماری ۳۳۰٬۵۴۹ 
(۱۷۷ام)
 -  تراکم جمعیت ۲۳٫۲۷‎/km۲‏ (۱۸۱ام)
واحد پول دلار باهاما (BSD)
منطقه زمانی CET (ساعت جهانی+۱)
 -  تابستانی (DST) DST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .bs
پیش‌شماره تلفنی +۱۲۴۲


ایرلند


ایرلند(به ایرلندی Éire) ,(به انگلیسی: Ireland) نام کشوری به پایتختی دوبلین است که در جزیرهٔ ایرلند، در شمال‌غرب قارهٔ اروپا واقع شده‌است. نام رسمی این کشور جمهوری ایرلند است و گاهی با نام ایرلند جنوبی خوانده می‌شود تا با ایرلند شمالی اشتباه نشود. جمعیت جمهوری ایرلند ۴.۶ میلیون نفر و جمعیت ایرلند شمالی ۱.۸ میلیون نفر است که جمعاً ۶.۴ میلیون نفر جمعیت دارند.
این کشور پنج‌ششم جزیره ایرلند را اشغال کرده‌است و با ایرلند شمالی که بخشی از پادشاهی متحده است، در شمال مرز مشترک دارد. همچنین در غرب ایرلند اقیانوس اطلس، در شرق دریای ایرلند و در جنوب و جنوب‌غربی دریای کلتی و کانال سن جورج قرار دارد.

                      

پرچم کشور ایرلند                                نماد ایرلند

جمهوری ایرلند یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و در ۱ ژانویه ۱۹۷۳ به این اتحادیه ملحق شد.
ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ جهان است. جزیره بزرگ‌تری به نام بریتانیای کبیر در شرق ایرلند قرار دارد که دریای ایرلند این دو را از هم جدا کرده‌است.

جزیره ایرلند تا سده هفدهم با جنگل‌های انبوه پوشیده بود ولی امروزه از بی‌جنگل‌ترین مناطق اروپا است. در این جزیره ۲۶ گونه پستاندار بومی زندگی می‌کنند.
دو زبان ایرلندی و انگلیسی زبان‌های رسمی جمهوری ایرلند هستند اما انگلیسی از ایرلندی رایج‌تر است. زبان ایرلندی از شاخه زبان‌های کِلتی و متعلق به خانواده زبان‌های هندواروپایی است. پیش از گسترش انگلیسی، زبان ایرلندی بیش از دو هزار سال زبان بومی مردم این کشور بود.
نماد ملی ایرلند چنگ کلتی است که بر سکه‌های یورو ایرلند نیز حک شده‌است...

سیاست
جمهوری ایرلند دارای یک نظام پارلمانی است. رئیس جمهور که رئیس دولت است برای یک دوره ۷ ساله انتخاب می‌شود و می‌تواند برای دو دوره پیوسته نیز انتخاب گردد.
مجلس شند (سنا) متشکل است از ۶۰ عضو که ۱۱ نفر آن را نخست‌وزیر ‌تعیین می‌کند، ۶ نفر را دانشگاه‌ها انتخاب می‌کنند و ۴۳ نفر غیر مستقیم انتخاب می‌شوند تا برای دوره‌ای پنج ساله به نمایندگی منافع ویژه و صنفی بپردازند. دویل (مجلس نمایندگان) متشکل است از ۱۶۶ عضو که برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌گردند. رئیس جمهور برای دوره‌ای هفت ساله مستقیماً انتخاب می‌شود. نخست وزیر و شورای وزیران را مجلس نمایندگان نامزد و رئیس جمهور انتصاب می‌کند.
احزاب مهم سیاسی عبارتند از: • فیانا فیل (سربازان تقدیر، میانه رو متمایل به راست) • فینه گیل (حزب متحد ایرلند، میانه رو متمایل به راست) • حزب کارگر (چپ گرا) • دموکرات‌های پیشرو (میانه رو متمایل به راست).


تقسیمات کشوری
ایرلند از ۴ استان اولستر، کناخت، لینستر و مانستر و ۳۴ شهرستان تشکیل شده‌است.


جغرافیا
مرکز ایرلند زمین پستی است که در آن تپه‌های کوچک، دره‌های پهناور، فلات‌ها و دریاچه‌ها قرار دارند. این زمین پست را به‌جز ساحل شرقی در شمال دوبلین تپه‌ها و کوه‌های ساحلی از جمله کوه‌های ویکلو (جنوب دوبلین) کوه‌های کامرا (در بخش واترفورد) و کوههای آکس و تپه‌های کانمارا و دانگال در غرب احاطه کرده‌است.
بلندترین ارتفاعات مک‌گیلیاردی ریکز در جنوب غرب است. ساحل ناهموار ایرلند در کنار اقیانوس اطلس پستی و بلندی‌هایی فراوان دارد. رودهای مهم ایرلند شانن، شوئر، بوین، برو، ارن و بلندترین نقطه آن قله کونتوال، با ۱۰۴۱ متر است. ایرلند آب و هوای معتدل و ملایم است و میزان بارندگی بالاست و از بیش از ۲۵۰۰ میلی متر در غرب و جنوب غرب تا ۷۵۰ میلی متر در شرق متغیر است.


مردم
پژوهش‌های ژنتیکی نشان داده‌است که مهاجران اولیه ایرلند پس از پایان عصر یخبندان از شبه جزیره ایبری به ایرلند آمده‌اند.
جمعیت ایرلند در طول سال‌های اخیر به مقدار زیادی افزایش یافته‌است. بخش زیادی از این افزایش جمعیت را می‌توان به افزایش مهاجرها و بازگشت برخی مهاجران ایرلندی از خارج که به علت بیکاری سالیان گذشته مهاجرت کرده بودند همراه با فرزندانشان که در خارج متولد شده‌اند دانست. همچنین میزان زاد و ولد در ایرلند دوبرابر مرگ و میر است و این در میان کشورهای اروپای غربی غیرمعمولی است. ده درصد جمعیت ایرلند در حال حاضر از مهاجران خارجی تشکیل شده‌است.


فرهنگ
ایرلند سهم بزرگی در شاخه‌های مختلف ادبیات جهان، بخصوص ادبیات انگلیسی داشته‌است. شعر به زبان ایرلندی، قدیمی ترین نمونهٔ شعر بومی در اروپاست. جاناتان سوییفت که اغلب، کماکان از وی به عنوان نخستین هجونویس در زبان انگلیسی یاد می‌شود، در عصر خود برای نوشتن آثاری چون سفرهای گالیور و یک پیشنهاد ساده، بسیار معروف بود. همچنین اسکار وایلد که از دیگر نویسندگان ایرلندی است، بیش از هر چیز به خاطر بذله گویی‌های نقل شده اش شناخته می‌شود.
در قرن بیستم، ایرلند چهار برندهٔ نوبل ادبیات داشته‌است: جرج برنارد شاو، ویلیام باتلر ییتس، ساموئل بکت و سیموس هینی. همچنین جیمز جویس اگرچه برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات نبود، اما بطور گسترده‌ای به عنوان یکی از شاخص ترین چهره‌های ادبیات قرن بیستم شناخته می‌شود.اولیس، رمان معروف جویس یکی از مهمترین آثار در ادبیات مدرن است. ادبیات مدرن ایرلندی، غالبا در ارتباط با فرهنگ روستایی است، این امر در آثار نویسندگانی چون جان مک گاهرن و شاعرانی چون سیموس هینی مشهود است.


استان‌های ایرلند:      لینستر     مانستر     کناخت     اولستر


جمهوری ایرلند
Poblacht na hÉireann
Republic of Ireland
ایرلند
پرچم
سرود ملی«آواز سرباز»
پایتخت شهر دوبلین
۵۳°۲۰′ شمالی ۱۸°۴′ غربی
بزرگترین شهر دوبلین
زبان رسمی ایرلندی
انگلیسی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان 
رئیس جمهور
 • نخست وزیر

مایکل دی هیگینز
ادنا کنی 


مساحت
 -  مساحت ۷۰٬۲۷۳کیلومتر مربع (۱۲۰ام)
 -  آب‌ها (٪) ۲٫۰۰
جمعیت
 -  سرشماری ۴٬۲۳۹٬۱۰۰ 
(۲۰۶ام)
 -  تراکم جمعیت ۶۰‎/km۲‏ (؟)
واحد پول یورو (€)۱ (Euro)
منطقه زمانی CET (ساعت جهانی+۰)
 -  تابستانی (DST) DST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .ie
پیش‌شماره تلفنی +۳۵۳
نظراتونو برای مطالب بعدی بدین یا بفرستین.

ممنون.AMمرتبط با: اطلاعات (information) ,
سه شنبه 17 شهریور 1394ساعت : 14:28| نویسنده : AM
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ro یکشنبه 23 خرداد 1395 23:50
اطلاعات جالب و مفیدی بود ممنون
Luna جمعه 27 شهریور 1394 18:49
سلام AM
یه پیشنهاد البته نمیدونم این به بخش مخا مربوطه یا نه ولی من خیلی دوست دارم در مورد دستخط چیزای بیشتری بدونم.
میشه یه مطلبی در این مورد بزاری؟
AM پاسخ داد:
میزارم.
پنجشنبه 26 شهریور 1394 09:19
اقای خاص دیدید که با ادبیات عادی حرف زدن اونقدرا هم سخت نیست؟!
آقای خاص پنجشنبه 26 شهریور 1394 02:01
سلام کیا حاضرند یه معمای وحشت ناک عجیب و سخت رو که برای حل اون جایزه فوق العاده ای گذاشتن رو با کمک هم حل کنیم ببین مهم نیست از من خوشت میاد یا نه هرچی همکاری لازم داره
AM پاسخ داد:
من حاضرم.
Maryamss جمعه 20 شهریور 1394 23:23
مرسی ممنون
AM پاسخ داد:
خواهش.
Maryam ss جمعه 20 شهریور 1394 14:51
سلام
AM ی زحمت برات دارم میشه لینک دوتا فیلم starter for ten با amazing grace رو دوباره بذاری
میشه میشه میشه
فقط ن نگوااا
AM پاسخ داد:
سعی میکنم.
پنجشنبه 19 شهریور 1394 13:35
ها راستی می خواستم بگم که یه معما دارم
AM پاسخ داد:
اگر دوست داشتی بده تا با اسم خودت بذارم.
رضا پنجشنبه 19 شهریور 1394 11:13
سلام من از تهران برگشتم

مطلب عالییییییییییییییییی بود فقط یه چیزی اینکه کریستف کلمب اومده و کشف کرده و اینا رو می گن دیگه رد شده
AM پاسخ داد:
خواهش.
نمیدونستم.
؟؟؟ چهارشنبه 18 شهریور 1394 12:48
اطلاعات خوبی بود فقط میتونم بپرسم چه ربطی به موضوع و هدف وبلاگ داره؟
AM پاسخ داد:
یکی از ویژگی های شرلوک بالا بودن اطلاعاتش هست.
Zahra.Sh سه شنبه 17 شهریور 1394 18:59
سلام نویسنده عزیز.. اطلاعات جالبی میذاری منم زیاد توی این مسائلم عیبی نداره منم از این پستا بذارم یا فقط شما باید بذاری؟؟؟
با مدیر هم صحبت میکنم ببینم اوشون چی میگن
AM پاسخ داد:
به نظر من هر کی هر چیزی که بخواد بذاره میتونه من که مسئول گذاشتن این نوع مطالب نیستم.

در کل منظورم اینه که نه بابا عیبی نداره.
Luna سه شنبه 17 شهریور 1394 17:56
اطلاعات کامل و جالبی بود ممنونم.
AM پاسخ داد:
grateful.
پرلوک سه شنبه 17 شهریور 1394 17:23
خیلی مفید بودن تچکر
AM پاسخ داد:
خواهش.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
بهترین سکانس فصل چهار؟


آرشیو مطالب
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :Hit Counter

Instagram