تبلیغات
شرلوک هلمز ساکن ۲۲۱ بی خیابان بیکر - Information : کرم‌چاله
[ ]
 
 
Information : کرم‌چاله
نظرات

اطلاعات : قسمت 2 >> کرم چاله

معرفی مطلب : گوهر 


کرم‌چاله چیست و آیا سفر از طریق آن ممکن است؟ 


مدلی از فضا-زمان تا خورده که وجود میانبری با حداقل دو دهانه را نشان می‌دهد

 مدلی از فضا-زمان تا خورده که وجود میانبری با حداقل دو دهانه را نشان می‌دهد.

طبق نظریه‌ی نسبیت عام میانبری پیش‌بینی می‌شود که پیوندی میان دو نقطه در فضا-زمان ایجاد شده و فواصل طولانی بین کهکشان‌ها را کوتاه می‌کند. این میانبر فضایی به نام پل اینشتین-روزن یا کرم‌چاله مشهور شده است. آیا می‌توان به کرم‌چاله رسید و درون کرم‌چاله‌ها چه چیزی نهفته است؟ 

تئوری کرم‌چاله‌

Artists rendering ULAS J11200641

در سال ۱۹۳۵ فیزیکدانان آلبرت اینشتین و نیتن روزن با استفاده از نظریه‌ی نسبیت عام پیشنهاد وجود پلی را از میان فضا-زمان مطرح کردند، این مسیر به افتخار این دو دانشمند بزرگ پل اینشتین-روزن نامگذاری شد. طبق این نظریه پل اینشتین-روزن یا کرم‌چاله‌ دو قسمت مختلف از فضا-زمان را به یکدیگر متصل می‌سازد. به لحاظ تئوری با عبور از این میانبر می‌توان از نقطه‌ای در فضا-زمان به نقطه‌‌ای دیگر منتقل شد. کرم‌چاله شامل دو دهانه و یک گلو است که دهانه گرد بوده و گلو حالتی صاف و کشیده دارد اما ممکن است گلو نیز بپیچد و حتی مسیری را طولانی‌تر کند.معادلات ریاضی نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین وجود کرم‌چاله‌‌ها را پیش‌بینی می‌کنند اما تا کنون هیچ کرم‌چاله‌ای کشف نشده است، جرم منفی از طریق نیروی گرانش بر نور تأثیر گذاشته و مانع خروج نور از کرم‌چاله می‌شود. احتمالاً دهانه‌ی کرم‌چاله از دو سیاه‌چاله تشکیل شده باشد اگرچه تبدیل یک ستاره‌ی در حال مرگ به سیاه‌چاله نمی‌تواند کرم‌چاله‌ای تولید کند.

از میان کرم‌چاله‌ها

lqg

داستان‌های علمی-تخیلی زیادی در باره‌ی کرم‌چاله‌ها و عبور از این پرتال‌های فضایی ساخته شده است، اما در واقعیت چنین سفری بسیار پیچیده‌تر از فیلم‌های هالیوودی است. اولین مشکل در برابر چنین سفرهایی این است که پیش‌بینی‌ها اندازه‌ی کرم‌چاله را چیزی حدود ۱۰ تا ۳۳ سانتی‌متر می‌دانند؛ البته با گسترش جهان ممکن است تا اندازه‌های بزرگتری نیز کشیده شوند. مشکل دیگر ثبات درونی این پل‌های فضایی خواهد بود، طبق نظریه‌ی اینشتین-روزن کرم‌چاله‌ها برای سفرهای فضایی بی‌فایده‌اند زیرا شدیداً بی‌ثبات هستند و دچار فروپاشی خواهند شد. تحقیقات جدید وجود ماده‌ای مرموز را نشان می‌دهند که با ورود به کرم‌چاله‌ها آن‌ها را برای مدت زمان طولانی باز نگه می‌دارد، این ماده‌ی مرموز با ماده‌ی تاریک و ضد ماده تفاوت داشته و شامل چگالی انرژی منفی و فشار منفی بزرگی است. این ماده فقط از طریق تأثیر بر بعضی از رفتارهای محیط خلاء به عنوان بخشی از تحقیقات میدان کوانتومی دیده شده است. اگر به یک کرم‌چاله‌ مقدار کافی از این ماده چه به صورت طبیعی و چه به صورت مصنوعی اضافه شود شاید به حدی از ثبات برسد که به عنوان روشی برای ارسال اطلاعات و یا حتی انتقال مسافران مورد استفاده قرار گیرد، اما با اضافه شدن ماده‌ی معمولی مانند انسان به آن باز هم دچار بی ثباتی و فروپاشی خواهد شد.کرم‌چاله‌ها فقط دو نقطه‌ی مختلف در فضا را به یکدیگر وصل نمی‌کنند بلکه ممکن است حتی دو جهان مختلف را به هم ارتباط دهند؛ حتی بعضی از دانشمندان معتقدند اگر یکی از دهانه‌های کرم‌چاله به شیوه‌ای خاص حرکت کند سفر زمان نیز از این طریق میسر خواهد بود، با این حال استیون هاوکینگ استفاده از چنین امکانی را ناممکن می‌داند.

سیاه‌چاله‌ها، دری به دنیاهای دیگر

Black Holeمقاله‌ی مرتبط:آن‌گونه که نظریه‌ی نسبیت اینشتین می‌گوید سیاه‌چاله‌ها نقاطی از فضا هستند که تکینگی آن‌ها در بالاترین حد بوده و حتی قوانین فیزیک نیز در آن‌ها می‌شکند. این نقاط عجیب تنها کاندیدا برای دهانه‌ی ورودی کرم‌چاله‌ها هستند. نظریه‌ی جدیدی با نام گرانش کوانتومی حلقوی یا LQG برای اولین بار به عنوان روشی برای ادغام قوانین مکانیک کوانتوم و نسبیت عام مطرح شده است. طبق این نظریه در یک سیاه‌چاله با جمع شدن مواد و ریختن آن‌ها در گرانش قوی، فضا از طریقی دیگر باز می‌شود، به عنوان مثال اگر شما درون یک سیاه‌چاله سقوط کنید، طبق نظریه‌ی نسبیت عام، درون چاهی عمیق سقوط کرده‌اید اما به جای آنکه به ته چاه برخورد کنید در فضایی بسیار کوچک فشرده می‌شوید. در حقیقت شما به ته چاه سقوط نمی‌کنید اما تکینگی شما زیاد می‌شود تا بی‌نهایت. در اینجا افزایش تکینگی در نقش سقوط به ته چاه عمل می‌کند اما در نظریه‌ی LQG با سقوط شما به درون سیاه‌چاله و نزدیک شدن به مرکز آن، گرانش به جای افزایش، کاهش خواهد یافت و همانگونه که شما از طریق سیاه‌چاله بلعیده شدید از جایی دیگر به فضا-زمان پرتاب می‌شوید. شاید سیاه‌چاله‌ها تونل‌هایی به نقاط دیگر فضا زمان باشند اما به کجا؟ جالب اینکه نظریه‌ی LQG به عنوان رقیبی برای نظریه‌ی انفجار بزرگ یا مهبانگ مطرح می‌شود. طبق این نظریه دنیا نه از انفجار یک نقطه با چگالی بی‌نهایت ایجاد شده بلکه جهانی دیگر از بعدی دیگر در تونلی فرو ریخته و در این بعد جهان ما را به وجود آورده است. شواهد کافی برای اثبات این نظریه وجود ندارد اما دانشمندان در تلاش برای یافتن حلقه‌های ناشناخته‌ی این نظریه‌ی زیبا هستند.


 منبع : www.zoomit.ir


مرتبط با: اطلاعات (information) ,
جمعه 5 تیر 1394ساعت : 05:00| نویسنده : AM
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Kh دوشنبه 22 تیر 1394 12:37
به طرز ناباورانه ای علمی و عجیب بود.
ممنون.
AM پاسخ داد:
خواهش.
M A H B O o B E H جمعه 12 تیر 1394 00:36
راستی! داستانتون به کجا رسید؟ بی صبرانه منتظرم.
AM پاسخ داد:
فردا.
reza_m.d.d یکشنبه 7 تیر 1394 11:06
تقریبا میشه گفت فیلم interstaller درهمین موارد بود
AM پاسخ داد:
ممنون.
خانوووم واتسون شنبه 6 تیر 1394 16:06
wow
AM پاسخ داد:
خواهش.
متین هولمز شنبه 6 تیر 1394 12:56
ممنون
AM پاسخ داد:
خواهش.
کیوان جمعه 5 تیر 1394 23:34
وااای چقدر جالب بود ،خیلی ممنون از زحمتی که کشیدید:-)
آدم اینجور چیزها رو که میخونه ،تازه میفهمه چه دانشمندهای بزرگی توی دنیا هستن و چه راز های بزرگی رو دارن کشف میکنن.اینجور وقتا من از خودم خجالت میکشم ولی بعد از چند ساعت یادم میره و روز از نو روزی از نو ،خخخخخ
AM پاسخ داد:
خواهش.

منم این جوری میشم.
M A H B O o B E H جمعه 5 تیر 1394 22:16
واقعا فکر کردن به اینا خیلی جالب و ترسناکه!
اما واقعا ممنون! خیلی خوب بود.
AM پاسخ داد:
خواهش.
جیزباند جمعه 5 تیر 1394 17:48
عجیبه شما طرفدار شرلوک باشین اونوقت علاقه ای به دریافت اطلاعات مختلف نداشته باشین.اینکه شرلوک علاقه ای به منظومه شمسی نداره که دلیل نمیشه که دیگه شما هم علاقه ای نداشته باشین!!!!
AM پاسخ داد:
ممنون.
sherlock221 جمعه 5 تیر 1394 16:57
می تونن برن سایت هایی که در مورد نجومه و احتیاج نیست بیان سایت بیکر
AM پاسخ داد:
هدف بالا بردن اطلاعاته که اطلاعات نجومی هم جزءش میشه دیدی که اطلاعات نجومی باعث حل یک پرونده شد.
sherlock221 جمعه 5 تیر 1394 16:48
طرفداران شرلوک میدونن که شرلوک اطلاعات بسایر کمی در مورد نجوم ، کرم چاله ، سیاه چاله و جهان موازی داره اون حتی نمی دونه زمین گرد و توسط افرادی مانند اندرسون مسخره می شه
AM پاسخ داد:
منم میدونم.
ولی هرکس هر نوع اطلاعاتی که نیاز داشته باشه و بگه من براش میزارم شاید یه نفر بخواد اطلاعاتش در مورد نجوم هم زیاد بشه.
sherlock221 جمعه 5 تیر 1394 16:40
کرم چاله چه ربطی به شرلوک داره؟
AM پاسخ داد:
یکی از ویژگی های شرلوک داشتن اطلاعات مختلفه.
گوهر جمعه 5 تیر 1394 15:16
وای دستتون درد نکنه
واقعا سپاسگزارم از لطفتون
AM پاسخ داد:
خواهش.
پرنیان جمعه 5 تیر 1394 09:48
وای خیلی باحال و قشنگ بود!!
واقعا مرسی از این مطلب باحال!!
میتونین در مورد دنیا ی موازی هم مطلب بزارین؟؟؟؟
AM پاسخ داد:
خواهش.

آره.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
بهترین سکانس فصل چهار؟


آرشیو مطالب
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :Hit Counter

Instagram