تبلیغات
شرلوک هلمز ساکن ۲۲۱ بی خیابان بیکر - حافظه قسمت اول
[ ]
 
 
حافظه قسمت اول
نظرات

 MEMORY OF HUMAN

حافظه

لطفا فونت b-lotous را نصب کنید!


سلام دوستان دلم برای همتون تنگ شده بود دیره ولی سال نوتون مبارک امیدوارم تو این سال آموزش های زیاد و پر کاربرد و معما های هیجان انگیزی داشته باشم
اگر آموزش هم دیر شد ببخشید می خواهم مطالبم علمی تر بوده و copy & paste نباشند اگر دقت کنید مطالبی که تحت عنوان ذهن برتر و مخا در این وبلاگ ارائه می شود منحصر به فردند مطالبی  که برای فرا گرفتن آنها باید هزینه کنین .امیدوارم با این کار اذهان سالم، قوی داشته باشیم و بهانه ای باشه برای دعای دوستان 
روز مادر هم مبارک.

حافظه چیست؟ حافظه کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟ آیا حافظه می تواند تقویت شود؟ چه راهکاری برای تقویت حافظه وجود دارد؟ چه مدل هایی برای حافظه ارائه شده؟ چه کسانی حافظه را مطالعه می کنند و چگونه؟ کدام قسمت از مغز درگیر فعالیت بسیار پیچیده حافظه است؟ چرا فراموشی اتفاق می افتد؟ چه کنیم تا فراموش نکنیم ؟ آلزایمر چیست؟

در ادامه مطلب به تمام پرسش های بالا پاسخ خواهیم گفت.

نظراتی که به اندازه ، نظم ، فونت و کیفیت مطلب خواهید داد باعث قوت قلب ما خواهد شد

 با تشکر بزرگپور کارشناس روانشناسی بالینی

*********************************************


عجیب ترین و گسترده ترین فعالیتی که مغز ما انجام می دهد، حافظه است. در واقع می توان بین حافظه و هوش نوعی همبستگی و ارتباط قائل شد. بنابراین هر چه بهره ما از حافظه بیش تر باشد به همان میزان استدلالات غنی تر کرده و باهوش تر جلوه خواهیم کرد.

گفته شده که هوش بار وراثتی بیشتری دارد  و عوامل محیطی می تواند تقویت یا تضعیفش کند. به این معنی که تمرین و مسائل هوشی فقط 25% هوش را تشکیل می دهد و مابقی 75% را ژنتیک تعیین می کند که عوامل محیطی مانند تمرین و مسائل فکری می تواند این درصد را تقویت و یا تضعیف کند.(لورابرک)

اما حافظه این گونه نیست ، حافظه اکتسابی است و وراثت جز در مواردی چیره بر عوامل محیطی نیست بنابراین می توان با تمرین ها و یادگیری حافظه را تقویت کرد که تمام راه کار های آن را جلسه بعد تدریس خواهیم نمود.

حافظه را دانشمندان روانشناسی شناختی و سایر دست اندر کاران مغز بررسی می کنند و در راستای تحقیق و بررسی های فراوانشنان مدل های حافظه ی فراوانی ارائه نموده اند.

یکی از قدیمی ترین الگو های حافظه مدل اتکینسون و شیفرین می باشد. اتکینسون حافظه را در سه قسمت بررسی می کند وی حافظه را دارای سه جز حسی، کوتاه مدت، و بلند مدت می دانست. در این راستا وی می پنداشت اطلاعاتی که از طریق حواس ما به دست می آید ابتدا توسط حافظه ی حسی که در گیرنده ها وجود دارد دریافت گردیده و به مدت 3 ثانیه در آنجا ذخیره می گردد. اگر به این دسته از اطلاعاتی که توسط گیرنده های حسی ما دریافت می شود توجه گردد (( توجه : انتخاب یک محرک از بین سایر محرک ها)) اطلاعات وارد حافظه ی کوتاه مدت میشود و اگر به این دسته از اطلاعات بی توجه باشیم اطلاعات رو به زوال می روند در حافظه ی کوتاه مدت ما می توانیم بین 5 تا 9 آیتم را در حافظه داشته باشیم و مدت زمان نگهداری آن را حداکثر 30 ثانیه بیان نموده اند. اگر این دسته از اطلاعات معنا دار شوند و با اطلاعات قبلی پیوند ایجاد کنند و همینطور تکرار گردند وارد حافظه بلند مدت می گردند. گفته شده ظرفیت حافظه بلند مدت بی نهایت است و تا بی نهایت زمان می تواند حفظ کند. (سیف، 1392)

چگونه می توان حافظه ی کوتاه مدت خود را تقویت کنیم؟ یکی از راه ها تقطیع است. قابل ذکر است تمام راه کار ها را به طور مفصل در درس بعدی ارائه خواهیم نمود به طور خلاصه تقطیع که یکی از راه ها است را بیان می کنیم

تقطیع چیست؟ با مثالی به توصیف می پردازیم : این اعداد را حفظ کنید! 0-9-3-6-9-2-3-*-*-0-6 این اعداد 11 کاراکتر دارند یعنی فراتر از گنجایش حافظه ی کوتاه مدت ما. ما نیز در حفظ آن نا توان خواهیم ماند برای حفظ این اعداد کاراکتر ها را معنی دار کرده و کاهش می دهیم    0936-923-**06

این اعداد به سه کاراکتر کاهش یافت که به راحتی قابل حفظ است پس برای حفظ، اطلاعات گسترده را تقطیع کرده و بخش بخش می کنیم به لیست خرید زیر دقت کنید

گوجه مرغ سس آبلیمو روغن سیب زمینی دستمال کاغذی- چسب زخم نمک

خب می دانیم که حفظ کردن دانه به دانه لیست بالا به طوری که اطلاعات از یاد نروند تقریبا سخت است پس از تقطیع استفاده می کنیم کافیه تصویر زیر رو در نظر داشته باشین: مرغی که سس گوجه فرنگی روش ریخته شده و بغل چین سیب زمینی سرخ شده در روغن را دارد که رویش نمک ریخته شده  و روی مرغ چسب زخم زده شده! با یک تصویر روشن تمام 9 کاراکتر بالا را حفظ کردیم. که به سختی فراموش می شود.

چند درس  به صورت مفصل روی راه کار های تقویت حافظه تاکید خواهیم داشت نگران نباشید.

با این که حافظه ی بلند مدت بی نهایت است و ذهن ما بی نهایت اطلاعات را ذخیره می کند، بی آنکه فراموش کند. پس علت فراموشی ما پس از گذشت یک ماه از درس هایی که خواندیم چیست چرا نام یک نفر را دیروز به یاد می آوردیم ولی اکنون این توان را نداریم؟ چند دلیل ذکر شده!

1-اثر تقدم و اثر تاخر( که پیش تر نیز در آموزش ها گفته شد): اطلاعاتی که جدیدا می آموزیم یا قبلا آموخته و به یاد سپرده ایم با اطلاعاتی که می خواهیم به یاد بیاوریم تداخل کرده(به دلیل مشابهت) و مانع به یاد آوردن مطلب مورد نظر ما میشود مثل فراموش کردن اطلاعات درس تاریخ (دوره ی ساسانیان) پس از مطالعه (دوره ی اشکانیان) چون مطلب به هم شباهت دارد تداخل صورت می گیرد.

2-وا پس رانی: اطلاعاتی که آزارمان می دهد و نمی خواهیم به یاد بیاوریم را سرکوب می کنیم .(توضیح مفصل در دروس آتی)

3-مشکلات بازیابی: اطلاعاتی که فاقد کد گذاری هستند(نحوه ی کد گذاری بیان خواهد شد) مثل پرنده ی بی رنگی هستند که در باغ پرندگان بی رنگ رها شده اند طبیعی است در این شرایط هر چه بگردیم نخواهیم توانست پرنده مورد نظر را پیدا کنیم. چرا که اطلاعات شباهت زیادی به هم دارند کوشش برای بازیابی اطلاعاتی که رمز گذاری صحیح نشده و به صورت طوطی وار از بر شده اند مانند گشتن کتابی مخصوص بدون کد در کتابخانه ی بسیار بزرگ بدون کد گذاری و عنوان بندی است.

پس علت عدم بازنمایی اطلاعات از مغز عدم کدگذاری مخصوص است. که راه حل این نیز در درس بعدی ارائه خواهد شد

همچنین مدل دیگری از تقسیم بندی وجود دارد که در این آموزش مجال گفتنش وجود ندارد

و اما چه قسمت هایی از مغز کار پیچیده ی حافظه را انجام می دهند؟

1-هیپوکامپ: مخصوص اطلاعات اخباری درگیر در حافظه ی دراز مدت

2-آمیگدال: حافظه ی هیجانی مخصوص رویداد های احساسی مثل خاطره ی ترس، عشق ، ناراحتی و...

3-مخچه: شرطی سازی ( در دروس آتی گفته خواهد شد)

4-هسته های قاعده ای : کنترل دانش اجرایی ( در دروس آتی گفته خواهد شد)

آلزایمر به بیماری زوال عقل نیز معروف است و به نظر می رسد نابودی ناقل عصبی استیل کولین باعث این بیماری باشد در این بیماری اختلال در حافظه وجود داشته و به یکی از سایر عملکرد های بدن آسیب می زند مانند حرکت. عملا درمانی برای این اختلال وجود ندارد ولی می توان از پیشرفت آن توسط دارو هایی مثل آریسبت که  نابودی ناقل عصبی استیل کولین  کند می کند جلوگیری کرد. (استرنبرگ،1392)

 

منابع:

-استرنبرگ، رابرت ، ترجمه دکتر سید جمال خرازی(1392)، روانشناسی شناختی ، تهران، انتشارات سمت

- سیف، علی اکبر(1392)، روانشناسی پرورشی، تهران، انتشارات دوران

-اتکینسون،ریتا؛ اسمیت، بم و هوکسما، ترجمه براهنی محمد تقی( 1391)،زمینه روانشناسی هیلگارد،تهران،رشد.


مرتبط با: فن فیکشن ,
جمعه 21 فروردین 1394ساعت : 16:50| نویسنده : محمد بزرگپور
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Jame buliarty دوشنبه 28 خرداد 1397 11:53
سلام
اولا تشکر و بعد
من نمیتونم که تصاویر ذهنی رو بارنگ و واضح نصور کنم چ کار کنم؟
Sherlock 221 پاسخ داد:
سلام
باید تمرین کنید روی قوه تخیلتون، سعی کنید هر روز یک چیزیو با تمام جزییاتش تصور کنید مثلا یک گل ،یک صندلی یک اتاق اگر هر روز این تمرین و انجام بدید کم کم حتی برای مثال دریا رو با بوی دریا میتونید تصور کنید. حتی بوهارو هم میتونین بشنوید.
جمعه 1 خرداد 1394 14:29
بسیار بسیار سپاسگزارم
Masoud سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 18:48
سلام
نظرم به این پست ربطی نداره ولی ی سوالی داشتم.
تو سریال شرلوک هولمز, شرلوک میگه که مثلا من این اطلاعاتو از ذهنم پاک کردم, میخواستم بدونم همچین چیزی ممکنه؟
من دربارش فکر کردم بنظر منطقی نمیاد
و لطفا میشه درباره قصر ذهنی به شکلی که تو سریال هست تو بحثاتون اشاره کنید؟
ممنون از پستای زیباتون.
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام
ممنون از سوالتون
به نظر بنده اومدن اطلاعات دست خودتونه ولی خارج شدنش دست خداست.
البته نظرات بسیاری از دیدگاه های روانشناسی مختلف داده شده مثلا روانکاوی اشاره کرد که اطلاعاتی که باعث آزار شما میشه رو سرکوب می کنین و اونو به ناهشیارتون می فرستین.
که این اطلاعات ممکنه به نظر برسه که از دسترس هشیارتون خارج شده ولی روی زندگیتون تاثیر می ذاره
دیدگاه شناختی هم اینو میگه اگه از جزئیات بکاهید و مسئله براتون اهمیت نداشته باشه تاثیرش کم تر خواهد بود
همچنین در نظر داشته باشین اطلاعاتی که با هیجان ها هستند بیشتر و واضح تر در یاد می مونن .
ممنون از سوالتون
چشم به قصر ذهنی که همون شیوه ی مکان گذاری در حافظه هس هم اشاره می کنم.
Maryam15 چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 16:29
تقزیبا آره تو زمان معین تمومش می کنم واصلا آدم استرسی نیستم که بخوام بگم سر آزمون اضطراب دارم راستی نمی شه زود تر آخه 18 همین ماه یه آزمون سرنوشت ساز دارم
ممنون
محمد بزرگپور پاسخ داد:
باشه من سعیم رو می کنم ولی قول نمی دم .
Maryam15 سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 16:04
می دونم شما مشاور تحصیلی نیستید ولی خب حالا شاید تونستین کمکم کنید
Maryam15 سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 16:02
یه واهش ازشما دارم میشه یه مقاله درمورد این که آزمونمون رو بهتر بدیم البته شاید به موضوع الانمون ربط نداره ولی خوب اینجا اکثرا بچه ها دانش آموزن و دانشجو و ازاون جایی بعضی مثل من توی آزمون هاشون وقت کم میارن خصوصا برای بخش های فیزیک و ریاضی خواهش می کنم خواسته ی بنده روبراورده کنید مشکلام توی آزمون : 1. وقت کم میارم جوری که امروز از 20 تست ریاضی فقط 2 تاشو جواب دادم از 20 فیزیک 7 8 تا ولی بقیه رو خوب زدم 2. وقتی می رسم خونه آزمون رو مرور می کنم می تونم تمام سوالا رو بدون کمک از کتاب انجام بدم ولی نمی دونم چرا سر آزمون نمی تونم ؟؟؟؟3. نمی دونم باید ترتیب دفترچه رو بهم بزنم یانه ؟؟؟؟؟/
مخسی
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام .
خواهش می کنم نه اگه کمکی ازم بر بیاد حتما انجام می دم .
شما وقتی تو خونه زمان می ذارین می تونین سر وقت اون تعداد تستی که می خواین رو بزنین ولی سر آزمون نه؟
باشه چشم یه مقاله در این مورد می ذارم زمانشو دقیقا نمی تونم بگم ولی خب سعی می کنم تا یه ماه آینده یه جلسه در مورد این موضوع صحبت کنم.
الان مشکل شما سر جلسه امتحان عدم تمرکزه ؟ یا دستپاچگی ؟می تونه اضطراب هم دلیلش باشه یا مشکلات خلقی مثل افسردگی
که هر کدوم از اینا یه مقاله لازم داره .
H a m i n یکشنبه 30 فروردین 1394 23:54
سلام
بهتره بگین این مطالب در جاهای دیگه با این نظم وجو نداره نه اینکه نیست البته به طور نامحسوس اشاره کرین
ادامه مطالبی که میخاین بزارین مربوط به چیه؟؟
قصر ذهن ؟؟؟ نقشه ذهن ؟؟ حافظه ارتباطی ؟؟
چون دیر به دیر مطلب میزارین ( البته عین خودم ) میخاستم جلوتر موضوعات رو بدونم خودم تحقیق کنم دربارشون ...
راستی درباره روانشناسی جرم هم مطلب بزارین
ممنون از زحماتتون
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام بله درسته
مطلقا هیچ یک از عنوان های شما به عنوان درس جلسه بعدی نخواهد بود روشی که یک متخصص به کار می گیره روش هایی هست که با مطالعه و تحقیق اثر بخشیشون مورد تایید قرار گرفته و منبع معتبر علمی دارند .
در ادامه روش های: تقطیع ، زنده نمایی، تفکرات آزوبل و تقویت حافظه ، نمونه های حافظه های برتر، علت فراموشی و بعد از اون تکنیک های شناخت درمانی و ...
که اگه خیلی برای مطالعه در این زمینه مشتاقین می تونین کتاب روانشناسی شناختی استربرگ انتشارات سمت رو بگیرین البته در اون کتاب اصطلاح ها تخصصی هستند پس برای فهمیدنشون باید اطلاعات بیسیک علمی در مورد روانشناسی داشته باشین
ممنون از شما.
سیما هولمز یکشنبه 30 فروردین 1394 20:11
سلام.من چیزهایی رو به یاد میارم که کمتر کسی می تونه در خاطر داشته باشه ولی بیشتره مواقع یادم میره که چرا به آشپزخونه رفتم.مطلبی که اینجا ارایه دادین خیلی خوب بود
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام خواهش می کنم .
اتفاقی هس که خیلی عادیه و تقریبا همه تجربش می کنن
که عوام بهش حواس پرتی هم می گن
یادم باشه این رو هم در جلسه بعد بگم.
لیا کانکرود شنبه 29 فروردین 1394 12:31
مسخرس اگه شرلوک اینجا بود همینو میگفت
محمد بزرگپور پاسخ داد:
خدا رو شکر که اینجا نیست.
سجاد یکشنبه 23 فروردین 1394 16:33
سلام.مثل همیشه عالی بود
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام ممنون
Serenita شنبه 22 فروردین 1394 22:55
من خاطرات ناراحت کننده رو پاک می کنم که درگیر احساسات زائد نشم ولی خب این نهایت تلاشمه دیگه بیشتر از این مغزم نمی کشد!

ممنون بابت مطلب علمی و استاندارد و ذکر منبع. خسته نباشید و واقعا براوو! سالی که نکوست از مخاش پیداست!
محمد بزرگپور پاسخ داد:
خواهش می کنم. لطف دارین
am شنبه 22 فروردین 1394 22:18
منظورم اطلاعات غیر ضروری هست .
ببخشید که خیلی سوال میکنم.
فقط میخوام بدونم.
ممنون.
محمد بزرگپور پاسخ داد:
چشم نوشتم که اینارم هفته بعد توضیح بدم.
sherryholmes شنبه 22 فروردین 1394 21:40
سلام . خیلی وقت بود در مورد مخا مطلب نذاشته بودید . خیلی این بخش مخاتون خوبه . بازم مطلب بزار
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام چشم حتما.
am شنبه 22 فروردین 1394 19:53
منظورم اینه که بعضی چیز هایی رو که مفید نیستن
از ذهنمون حذف کنیم .
مثل شرلوک امکان داره؟
محمد بزرگپور پاسخ داد:
دقیق تر بگین میخواین چه چیزی رو حذف کنین می خواین اطلاعات رو حذف کنین یا به مسائلی که عموم مردم بیش از حد توجه می کنن توجه نکنین با این کارتون می خواین به چی برسین؟
am شنبه 22 فروردین 1394 18:56
سوالی
محمد بزرگپور پاسخ داد:
1- بله وجود داره عجله نکنین قسمت بعدی مفصلا خواهم گفت
2-بعضی از مطالب رو می خواین از حافظتون حذف کنین؟ من متوجه این سوال نشدم.
نازگل شنبه 22 فروردین 1394 17:17
آقا محمد قسمت بعد را کی میذاری؟؟؟؟؟
من فک کنم منظورamسوالی بوده
محمد بزرگپور پاسخ داد:
قسمت بعدی یا جمعه ی این هفته یا جمعه ی هفته ی بعد.
am شنبه 22 فروردین 1394 16:25
عالی یود.
روشی خیلی سریع وجود داره که بتونیم با اون چیزایی رو که میشنویم و مهم تر میخونیم رو اصلا از یاد نبریم.
روشی برای حذف بعضی مطالب وجود داره.
محمد بزرگپور پاسخ داد:
ممنون این جمله های شما خبری بودند یا سوالی؟
نازگل شنبه 22 فروردین 1394 14:56
E جان فراتراز نابغه.خخخخخخخخخخ
شیدا شنبه 22 فروردین 1394 14:41
حیف شد داستانش درباره مردیه که حافظه ی کوتاه مدتشو در اثر یه ضربه از دست میده و هر چی قبل از اون واقعه رو یادشه اما بعد از اون وقایع بعد از ده دقیقه از یادش میره،اگه تونستین حتما ببینید،فقط یه چیزی،شما میدونید همچین بیماری وجود داره یا صرفا فقط تخیل نویسندس؟
محمد بزرگپور پاسخ داد:
باشه پس بعد اینکه نگاه کردم بهتون خبر می دم .
E شنبه 22 فروردین 1394 12:09
چ خوب ما منتظر میمونیم (:
فرشته : اره اولاشو خوب گفت بعدش هول شد. عه من اون قسمتیو که گفتی ندیدم (: یادمه ماه عسل م یکیو اورده بودن قرآنو همه مدله حفظ بود میگفتم اینا نابغه ای چیزین
شیدا شنبه 22 فروردین 1394 11:54
سلام.یه سوالی داشتم،شما فیلم ممنتو ساخته ی کریستوفر نولان رو دیدید؟
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام نه متاسفانه
فرشته جمعه 21 فروردین 1394 22:48
E جان خییلی هم کار جالبی نمیکرد سه ساعت لفتش داد.به نظرم اون پسره که اسما رو برعکس میگفت باحال تر بود
z- k جمعه 21 فروردین 1394 22:38
واقعن مطلب خوب و مفیدی بود...همیشه موفق باشید. با اشتیاق منتظر درس های آینده هستم.
محمد بزرگپور پاسخ داد:
ممنون لطف دارین.
فرشته جمعه 21 فروردین 1394 20:42
هوووررراااا بالاخره مستر بزرگپور برگشت.ومثل همیشه مطلبتون عاااللییی بود
محمد بزرگپور پاسخ داد:
ممنون لطف دارین
E جمعه 21 فروردین 1394 20:34
به سلاملکم عیــــــــدتون مبارک
مطلبتون خیلی خوب بود ممنووووون
قسمت تقطیع مثل برنامه ی شب عید شبکه سه بود اون خانمی که با یه نگاه اون همه عددو از حفظ گفت دیدین؟ باحال بود
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام عید شما هم مبارک ممنون
نه متاسفانه ندیدم
تازه کجا شو دیدین من تکنیکایی بهتون یاد می دم که اگه به کار ببرین مطلبی رو که به یاد می سپرین رو دیگه فراموش نمی کنین خیلی زود حفظش می کنین و می بینین که چقدر تو زندگیتون تاثیر خواهد داشت ممنون خدانگهدار.
نازنین جمعه 21 فروردین 1394 19:46
جالب بود
محمد بزرگپور پاسخ داد:
ممنون.
N جمعه 21 فروردین 1394 19:45
سلام خیلی وقت بود پست نگذاشته بودی.
محمد بزرگپور پاسخ داد:
سلام بله ببخشید واقعا گرفتار بودم
عوضش اومدم با مطالب کاربردی و علمی.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
بهترین سکانس فصل چهار؟


آرشیو مطالب
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :Hit Counter

Instagram