[ ]
 
 
9 چیز درمورد بازی تقلید که اشتباه است.
نظرات


فیلم "بازی تقلید" زندگی آلن تورینگ را به تصویر می کشد اما چیزی که ما میبینیم تخیلی تر از تاریخ است.

 

آلن تورینگ یکی از چهره های کلیدی در قرن 20 بوده،هرچند داستان او تا همین اواخر چندان شناخته شده نبود. "بازی تقلید" تلاش کرد با به تصویر کشیدن آلن تورینگ به عنوان یک قهرمان جنگی و یک شهید همجنسگرا فرضیه های غلط درمورد او را اصلاح کند . کسی که جنگ جهانی دوم را به تنهایی دوسال زودتر تمام کرد. کسی که از بی عدالتی دولت خودش به خاطر تمایلات جنسی اش رنج می برد.

اما داستان هرچقدر هم خوب اجرا شد چندان شباهتی به زندگی آلن تورینگ نداشت.متن زیر داستان را لو می دهد پس اگر فیلم را هنوز ندیده اید این را نخوانید.

 

او خائن نبود

بزرگترین برداشت آزاد در "بازی تقلید" متهم کردن تورینگ به خیانت به بریتانیاست، زمانیکه او کین کراس را بعد از اینکه وی را تهدید به افشای همجنس گراییش کرد لو نداد. در حقیقت زمانی که کین کراس یکی از اعضای "حلقه ی جاسوسان بریتانیایی" بوده، او و تورینگ روی پروژه های متفاوت کار می کردند و هیچ وقت همدیگر را ملاقات نکردند. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تورینگ استورات منزیز را می شناخت، یا انکه منزیز عمدا اطلاعات را توسط کین کراس به بیرون درز میداد.

 

او هرگز به جاسوسی متهم نشد

در سراسر فیلم"بازی تقلید" تورینگ به جاسوسی بریتانیا برای شوروی متهم میشد.این اتفاق نه تنها زمانی که او در پارک بلچلی بوده رخ داد، بلکه در آخر فیلم دلیلی برای پلیس بود تا او را تعقیب کند.در حقیقت،با وجود جاسوسانی که در پارک بلچلی فعالیت میکردند ،تورینگ هرگز زیر سوال نرفت. بلکه درمورد همجنسگرایی او به پلیس هنگامی که داشتند از دزد بازجویی میکردند گفته شد. این دلیلی است که باعث شد  پلیس به دنبال او برود. وقتی تورینگ با آنها مواجه شد، هیچ تلاشی نکرد تا همجنسگرایی اش را پنهان کند،درحالیکه در فیلم درست عکس این رخ داد.

 

او به تنهایی ماشین را درست نکرد- و اسمش کریستوفر نبود.

در فیلم نشان داده شده است که تورینگ به شدت از مرگ عشق دوران جوانیش کریستوفر مورکوم تحت تاثیر قرار گرفته است.این اتفاق محتمل است،اما نه آنقدر شدید –همانطور که فیلم میخواهد ما باور کنیم- که ماشینی به نام کریستوفر را برای از بین بردن جای خالی او در زندگیش بسازد. در اصل نام ماشینی که کد انیگما رو شکست «پیروزی» بود(که از روی ماشینی ابتدایی که قبلا کارشناس های لهستانی درست کرده بودند الهام گرفته شده بود) و تورینگ آن را با همکار ریاضیدانش به نام گوردون ولچمن ساخت... نه به تنهایی.ولچمن در فیلم به تصویر کشیده نشد.

ادامه در ادامه ی مطلب.


 

او طرد نشده بود

تصویری که بندیکت کامبربچ از تورینگ نشان میدهد، چیزی در حد یک فرد اوتیسم دار است- فردی غیر اجتماعی که نمی تواند با دیگران رابطه برقرار کند و همانطور که فیلم بار ها تاکید میکند حتی نمی داند جوک چیست! تورینگ اصلی بطرز غیر قابل انکاری غیرعادی بود و ترجیح میداد تنها کار کند، اما با دوستان خودش میتوانست شوخ طبع،گرم و جذاب باشد و خیلی مورد علاقه ی بچه ها بود." بازی تقلید" تورینگ رو جدا از بقیه ی مردم نشون داده اما در حقیقت اون کمترین شباهت را به بقیه ی نقش های باهوش بندیکت کامبربچ مانند شرلوک دارد.

 

او با فرمانده دعوا نکرد

در "بازی تقلید" تورینگ به تنهایی مسئول شکستن کد انیگما بود. همونطور که قبلا گفته شد تورینگ به تنهایی روی ماشین کار نکرد.علاوه بر این در فیلم فرمانده دنیستون تورینگ را مدام تهدید به اخراج میکرد در صورتی که در حقیقت او خودش یک رمز شناس بود و تورینگ و همکارانش را پشتیبانی میکرد.

 

او همجنسگرایی اش را پنهان نکرد

همجنسگرایی تورینگ قطعا یکی از جنبه های کلیدی "بازی تقلید" است و فیلم او را به عنوان یک مرد همجنسگرا که تمایلات جنسی اش را به عنوان یک راز مگو نزد خود نگهداری میدارد نشان میدهد. اگر چه در آن زمان همجنسگرایی در بریتانیا ممنوع بوده، اما تورینگ با دوستان رو همکارانش رو راست بود.او به صورت کوتاه با جوآن کلارک نامزد شد و درمورد همجنسگراییش به او گفت.نامزدی آن ها زمانی به اتمام رسید که تورینگ تصمیم گرفت که نمی تواند بیشتر از این تحمل کند و آن ها دوست های خوب برای همیشه ماندند.

 

ممکن بود او خودکشی نکند

در آخر "بازی تقلید" فیلم سازان بیان می کنند تورینگ در سن 41 سالگی به دلیل عقیم شدن توسط درمان شیمیایی خودکشی کرد. ولی حقیقت به این روشنی نیست.در حالی که به طور گسترده پذیرفته شده که او به دلیل مسمومیت ناشی از سیانید بر اثر خوردن یک سیب مسموم در گذشته. یکی از متخصص های کلیدی تورینگ ادعا کرده است که سیانید در سیب هرگز اثبات نشده و اگر امروز هم این اتفاق بیفتد به صورت یک تصادف تلقی میشود.

 

مرگ او را نمی توان تنها به درمان های هورمونی نسبت داد

در متن پایانی فیلم به وضوح بین خودکشی تورینگ و درمان هورمونی او ارتباطی دیده میشود.تورینگ در سال 1952 دستیگر شد(در صورتی که در فیلم در سال 1951 دستگیر شد) و درمان های هورمونی اش 14 ماه قبل از مرگش تمام شد. درمان قطعا وحشتناک و غم انگیز بود، اما تورینگ با شوق و ذوق به کار بر روی پروژه ها و آزمایش های خود ادامه می داد.با وجود اینکه این پروسه عقیم کردن به احتمال زیاد به خودکشی او(اگر واقعا خودکشی بوده) ربط داشته اما خودکشی او صرفا به دلیل آن نبوده هرچند فیلم سازان به شدت این تصور را تقویت میکنند.

 

او یک نابغه پازل جدول کلمات متقاطع نبوده

سرانجام "بازی تقلید" کاری کرد که باور کنیم تورینگ جدول معروف پارک بلچلی را درست کرد و از طریق آن علاقه ای به جوآن کلارک یافت. این داستان جالبی است هرچند کلارک از طریق پازل  قبول نشد-درآن زمان او در پارک بلچلی کار میکرد. تورینگ در حقیقت نمی توانست جدول کلمات متقاطع را به خوبی حل کند.

با این حساب بیشتر داستان بازی تقلید عوض شده ولی انصافی اگه یکم فکر کنیم میبینم کارگردان میخواست نشون بده که نباید کسی رو بخاطر تمایلات جنسی، یا بخاطر جنسیت، بخاطر رنگ پوست و... طرد کنیم.

منبع

پنجشنبه 20 فروردین 1394ساعت : 19:53| نویسنده : اشلی هلمز
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
بهترین سکانس فصل چهار؟


آرشیو مطالب
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :Hit Counter

Instagram
 
[html] [/html]