تبلیغات
شرلوک هلمز ساکن ۲۲۱ بی خیابان بیکر - 9 چیز درمورد بازی تقلید که اشتباه است.
به بیکر خوش آمدید!
[ ]
 
 
9 چیز درمورد بازی تقلید که اشتباه است.
نظرات


فیلم "بازی تقلید" زندگی آلن تورینگ را به تصویر می کشد اما چیزی که ما میبینیم تخیلی تر از تاریخ است.

 

آلن تورینگ یکی از چهره های کلیدی در قرن 20 بوده،هرچند داستان او تا همین اواخر چندان شناخته شده نبود. "بازی تقلید" تلاش کرد با به تصویر کشیدن آلن تورینگ به عنوان یک قهرمان جنگی و یک شهید همجنسگرا فرضیه های غلط درمورد او را اصلاح کند . کسی که جنگ جهانی دوم را به تنهایی دوسال زودتر تمام کرد. کسی که از بی عدالتی دولت خودش به خاطر تمایلات جنسی اش رنج می برد.

اما داستان هرچقدر هم خوب اجرا شد چندان شباهتی به زندگی آلن تورینگ نداشت.متن زیر داستان را لو می دهد پس اگر فیلم را هنوز ندیده اید این را نخوانید.

 

او خائن نبود

بزرگترین برداشت آزاد در "بازی تقلید" متهم کردن تورینگ به خیانت به بریتانیاست، زمانیکه او کین کراس را بعد از اینکه وی را تهدید به افشای همجنس گراییش کرد لو نداد. در حقیقت زمانی که کین کراس یکی از اعضای "حلقه ی جاسوسان بریتانیایی" بوده، او و تورینگ روی پروژه های متفاوت کار می کردند و هیچ وقت همدیگر را ملاقات نکردند. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تورینگ استورات منزیز را می شناخت، یا انکه منزیز عمدا اطلاعات را توسط کین کراس به بیرون درز میداد.

 

او هرگز به جاسوسی متهم نشد

در سراسر فیلم"بازی تقلید" تورینگ به جاسوسی بریتانیا برای شوروی متهم میشد.این اتفاق نه تنها زمانی که او در پارک بلچلی بوده رخ داد، بلکه در آخر فیلم دلیلی برای پلیس بود تا او را تعقیب کند.در حقیقت،با وجود جاسوسانی که در پارک بلچلی فعالیت میکردند ،تورینگ هرگز زیر سوال نرفت. بلکه درمورد همجنسگرایی او به پلیس هنگامی که داشتند از دزد بازجویی میکردند گفته شد. این دلیلی است که باعث شد  پلیس به دنبال او برود. وقتی تورینگ با آنها مواجه شد، هیچ تلاشی نکرد تا همجنسگرایی اش را پنهان کند،درحالیکه در فیلم درست عکس این رخ داد.

 

او به تنهایی ماشین را درست نکرد- و اسمش کریستوفر نبود.

در فیلم نشان داده شده است که تورینگ به شدت از مرگ عشق دوران جوانیش کریستوفر مورکوم تحت تاثیر قرار گرفته است.این اتفاق محتمل است،اما نه آنقدر شدید –همانطور که فیلم میخواهد ما باور کنیم- که ماشینی به نام کریستوفر را برای از بین بردن جای خالی او در زندگیش بسازد. در اصل نام ماشینی که کد انیگما رو شکست «پیروزی» بود(که از روی ماشینی ابتدایی که قبلا کارشناس های لهستانی درست کرده بودند الهام گرفته شده بود) و تورینگ آن را با همکار ریاضیدانش به نام گوردون ولچمن ساخت... نه به تنهایی.ولچمن در فیلم به تصویر کشیده نشد.

ادامه در ادامه ی مطلب.


 

او طرد نشده بود

تصویری که بندیکت کامبربچ از تورینگ نشان میدهد، چیزی در حد یک فرد اوتیسم دار است- فردی غیر اجتماعی که نمی تواند با دیگران رابطه برقرار کند و همانطور که فیلم بار ها تاکید میکند حتی نمی داند جوک چیست! تورینگ اصلی بطرز غیر قابل انکاری غیرعادی بود و ترجیح میداد تنها کار کند، اما با دوستان خودش میتوانست شوخ طبع،گرم و جذاب باشد و خیلی مورد علاقه ی بچه ها بود." بازی تقلید" تورینگ رو جدا از بقیه ی مردم نشون داده اما در حقیقت اون کمترین شباهت را به بقیه ی نقش های باهوش بندیکت کامبربچ مانند شرلوک دارد.

 

او با فرمانده دعوا نکرد

در "بازی تقلید" تورینگ به تنهایی مسئول شکستن کد انیگما بود. همونطور که قبلا گفته شد تورینگ به تنهایی روی ماشین کار نکرد.علاوه بر این در فیلم فرمانده دنیستون تورینگ را مدام تهدید به اخراج میکرد در صورتی که در حقیقت او خودش یک رمز شناس بود و تورینگ و همکارانش را پشتیبانی میکرد.

 

او همجنسگرایی اش را پنهان نکرد

همجنسگرایی تورینگ قطعا یکی از جنبه های کلیدی "بازی تقلید" است و فیلم او را به عنوان یک مرد همجنسگرا که تمایلات جنسی اش را به عنوان یک راز مگو نزد خود نگهداری میدارد نشان میدهد. اگر چه در آن زمان همجنسگرایی در بریتانیا ممنوع بوده، اما تورینگ با دوستان رو همکارانش رو راست بود.او به صورت کوتاه با جوآن کلارک نامزد شد و درمورد همجنسگراییش به او گفت.نامزدی آن ها زمانی به اتمام رسید که تورینگ تصمیم گرفت که نمی تواند بیشتر از این تحمل کند و آن ها دوست های خوب برای همیشه ماندند.

 

ممکن بود او خودکشی نکند

در آخر "بازی تقلید" فیلم سازان بیان می کنند تورینگ در سن 41 سالگی به دلیل عقیم شدن توسط درمان شیمیایی خودکشی کرد. ولی حقیقت به این روشنی نیست.در حالی که به طور گسترده پذیرفته شده که او به دلیل مسمومیت ناشی از سیانید بر اثر خوردن یک سیب مسموم در گذشته. یکی از متخصص های کلیدی تورینگ ادعا کرده است که سیانید در سیب هرگز اثبات نشده و اگر امروز هم این اتفاق بیفتد به صورت یک تصادف تلقی میشود.

 

مرگ او را نمی توان تنها به درمان های هورمونی نسبت داد

در متن پایانی فیلم به وضوح بین خودکشی تورینگ و درمان هورمونی او ارتباطی دیده میشود.تورینگ در سال 1952 دستیگر شد(در صورتی که در فیلم در سال 1951 دستگیر شد) و درمان های هورمونی اش 14 ماه قبل از مرگش تمام شد. درمان قطعا وحشتناک و غم انگیز بود، اما تورینگ با شوق و ذوق به کار بر روی پروژه ها و آزمایش های خود ادامه می داد.با وجود اینکه این پروسه عقیم کردن به احتمال زیاد به خودکشی او(اگر واقعا خودکشی بوده) ربط داشته اما خودکشی او صرفا به دلیل آن نبوده هرچند فیلم سازان به شدت این تصور را تقویت میکنند.

 

او یک نابغه پازل جدول کلمات متقاطع نبوده

سرانجام "بازی تقلید" کاری کرد که باور کنیم تورینگ جدول معروف پارک بلچلی را درست کرد و از طریق آن علاقه ای به جوآن کلارک یافت. این داستان جالبی است هرچند کلارک از طریق پازل  قبول نشد-درآن زمان او در پارک بلچلی کار میکرد. تورینگ در حقیقت نمی توانست جدول کلمات متقاطع را به خوبی حل کند.

با این حساب بیشتر داستان بازی تقلید عوض شده ولی انصافی اگه یکم فکر کنیم میبینم کارگردان میخواست نشون بده که نباید کسی رو بخاطر تمایلات جنسی، یا بخاطر جنسیت، بخاطر رنگ پوست و... طرد کنیم.

منبع

پنجشنبه 20 فروردین 1394ساعت : 18:53| نویسنده : اشلی هلمز
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
جاش وینچستر شنبه 18 آذر 1396 08:13
خیلی عالیه که آدم مثل 95درصد مردم دنیا از لحاظ جنسیتی سالم به دنیا بیاد .ولی اگه این طور نباشه ،باعث خجالت خود شخصی ،سرافکندگی خانواده ،طرد شدن از جامعه ،انگ قوم لوط بودن توسط مذهبی ها کمترین مشکل این اشخاص خواهد بود.درعشق همیشه شکست خورده اند ،چون دچار بحران هویتی هستند .خدا که برای زن ومرد یکدیگر رو وسیله آرامش آفریده ،این افراد هیچ آرامشی برایشان متصور نیست.500میلیون هزینه جراحی این اشخاص است ،که موفقیت چندانی هم در بر ندارد .در اکثر موارد تحت فشارهای روحی ،مالی کارشان به سایتهای مستهجن می کشد که هر دو جنس ،زن سالم ومرد سالم از این اشخاص سواستفاده می کنند.
jimlock شنبه 27 آذر 1395 17:01
بهترین فیلمی بود که دیدم...عالیی بود...بن واقا خوب بازی کرد...یه نکتهتو فیلم نگفتن که بدلیل درمان های شیمیایی عقیم شده و خودکشی کرده...منظورم اینه که به عقیم شدنش اشاره ای نشد!ولی در کل بنظرم آلن ادم فوق العاده ای بود...در حالی که از همجنسگرا ها متنفرم...
M.M یکشنبه 2 آبان 1395 23:03
واقعای جای تاسف هستش که آلن تورینگ رو به خاطر همجنسگرا بودن محکوم و سرزنش میکنید در حالی که همجنسگرایی یک پدیده طبیعی هست که حتی توی جانوران هم دیده شده و از نظر پزشکی و روانشناسی و روانپزشکی کوچکترین مشکلی برای انسان ندارد، تنها مشکل امثال شما این است که بنا بر عرف جامعه عمل میکنید و فکر میکنید هر چیزی که در جامعه رواج نداشته باشد بد است و فکر نمیکنید چرا و به چه دلیلی بد است و نمیتوانید استدلال منطقی بیارید واقعا متاستفم براتون، من همجنسگرا نیستم ولی به حال همجنسگرایانی مثل تورینگ که اینچنین مورد ظلم شدند تاسف میخورم، میدونم این نظرم انتشار پیدا نمیکنه، اما شاید باعث شه نویسنده کمی تعقل کنه
سپیده پنجشنبه 1 مهر 1395 18:44
سلام.به نظر من هم اولین چیزی که مهمه اینه که همه ی ما انسانیم و باید به هم احترام بگذاریم.
به نظرم بده آدم ها رو دو دسته ی خوب و بد کنیم.
واقعا شخصیت و کردار آدمها خیلی مهمه
سارا شنبه 21 آذر 1394 13:20
چجوری عضو بشم برا همیشه
Serenita یکشنبه 23 فروردین 1394 23:00
می خواستم تو انجمن پیدات کنم برات پی ام بدم نیافتمت.

Flowers of War (2012
Life is Beautiful (1988
The Schindler List (1993
The Pianist(199

همه شون جنگی ان البته!!!
حالا ببین این ها رو خوشت اومد بازم دارم.
Parade's End با بازی بندیکت هم خیلی قشنگ و تاثیر گذاره.
اشلی هلمز پاسخ داد:
پیانیست رو به ۴بار اینا دیدم!!!
انقدر غصه خوردم
از اون روز هروقت اون بازیگررو میدم میگفتم اخی این یهودی بدبخته!!!
انجمن عضو نیستم ولی همین امروز میشم و بت اطلاع میدم
ادرسشو پیدا نکردم
Serenita شنبه 22 فروردین 1394 22:27
راستی اشلی جان من یک لیست بلند بالا از فیلم های جگر خراش تاریخ دارم که اشک شرلوک رو هم در میاره چه برسه به شما که لطیف و دل نازکی!!!
اشلی هلمز پاسخ داد:
خب اسماشو بگو برم ببینم:)))
Serenita شنبه 22 فروردین 1394 22:25
مشکل اینجاست که توی ایران و اروپا به ویژه انگلستان داره با این مسئله برخورد افراطی می شه.
در ایران بشدت نفی و در اروپا حمایت های جدی خب اون هم که واضحا بدلیل ترویج بی بند و باری از طریق رسانه ست.
مشکلی که با فیلم دارم اینه که تورینگ رو بیشتر از نظر مسائل شخصیش بررسی کرده ن تا اینکه چه نابغه بی نظیری بوده و به نظرم این نوع نگرش توهین به هوش سرشار این آدم هم بوده. انگار الان که هالیوود به این گرایشات توجه نشون داده نبوغ تورینگ هم مورد توجه قرار گرفته. و با توجه به مطلبی که اشلی جان طحمتش رو کشیدن می تونین بفهمید که تغییرات ایجاد شده در داستان اصلی در همین راستا بوده است.
ولی من با نظر دوستان موافقم و معتقدم که اسلام و کلیه ادیان بر پایه مهربانی و تمدن بنا شده ن و برخورد منطقی و نرم بهتر از برخوردهای خشن و بربر وار است.
توجه کنید که خداوند از حضرت موسی نخواست در وحله اول با فرعون وارد جنگ بشه بلکه در ابتدا خواست با او صحبت کند.

از نظر علمی حیواناتی هستند که دوجنس گرا یا هم جنس گرا باشن نمونه ش قوی سیاهه.

فیزیولوژی این مسئله رو نوعی اختلال هورمونی و قابل در مان می دونه.
اشلی هلمز پاسخ داد:
من کاملا با شما موافقم. هر چیزی حدی داری. افراط بیش از حد موجب خیلی مشکلات میشه.به نظرم به جای آزاد کردن بهتره این افراد رو درمان کرد.
N شنبه 22 فروردین 1394 20:02
اشه خانمی حرفمو پس میگیرم فیـــــــــلم بـــــــــازی تــــــــقلــــــــــــید عالیه
خوب شد.راضی شدی؟؟؟؟
اشلی هلمز پاسخ داد:
خخخخخخخ
N شنبه 22 فروردین 1394 19:58
فعلا که سالم اینجایی داری جواب کامنت ها را میدی؟؟؟؟؟
پس غرق نشدی
اشلی هلمز پاسخ داد:
خخخخخخخ
خب من شناگر ماهریم
N شنبه 22 فروردین 1394 16:12
اره منم با نازگل موافقم.
برای همین این فیلم دوست ندارم
اشلی هلمز پاسخ داد:
واااا!!!!
من فیلم هایی که اشک آدمو در بیارن رو دوس دارم. برای همین فیلم های اسکار برده زیاد میبینم.
یه فیلم دیدمnever let me go
آخرش داشتم تو دریای اشکم غرق میشدم!!!
لیلی شنبه 22 فروردین 1394 13:52
منظورم حرفای درباره همجنسگرایی و.... است.
اشلی هلمز پاسخ داد:
بهههههلههههه
لیلی شنبه 22 فروردین 1394 13:50
بجه ها از این حرفا لطفا اینجا نزنید چون من هنوز کلاس اولم و.............
مرسی
اشلی هلمز پاسخ داد:
اول چی؟
شیدا شنبه 22 فروردین 1394 10:59
با احترام به نظر دوستان،من قبلا هم گفتم که باید به این انسان ها کمک کرد اما نمیشه برای این عمل احترام قائل شد.رابطه ی جنسی وقتی بین یک زن و مرد باشه که نسبتی با هم ندارن گناهه و از اخلاقیات به دور،چه برسه به اینکه بخواد بین دو هم جنس باشه!!هم باعث خیلی از بیماری های عجیب و غریب میشه و هم حتی تو حیوانات هم ما همچین چیزی رو نمیبینیم چه برسه به آدما!!این عمل کاملا برخلاف طبیعت آدمیه و نمیشه چون هرکسی آزاده هر کاری بکنه پس بعضیا حق دارن همجنسگرا باشن!!اگر اینطور باشه که باید به کسایی که با مادر و خواهرشون هم رابطه دارن حق داد!!چون هرکسی آزاده!!
اشلی هلمز پاسخ داد:
درسته هرچند این عمل گناهه و حرامه ولی باید یک همچه رفتار غیر انسانی با اونا داشت. به نظر من باید با ملایمت ب اونا رفتار کرد.
Ania Colins جمعه 21 فروردین 1394 22:37
ممنون عزیزم. خیلی جالب بود.
به نظر من، هرکسی آزاده هرکاری که میخواد بکنه، تا زمانی که به کسی آسیب نرسونه!
طبق این تفکر، همجنسگرایی رو چه ناشی از اختلال بدونیم، چه حاصل از انتخاب، من که مشکلی باهاش ندارم!
انتخاب من نیست، دوستش ندارم، ولی براشون احترام قائلم.
«وقتی چیزی (کسی) متفاوت با ما فکر میکنه، دلیل بر اینه که اصلا فکر نمیکنه؟!»
اشلی هلمز پاسخ داد:
ایول، حرفت عالی بود. به نظر منم یه همجنسگرا در وهله ی اول انسانه.بهتر و شایسته تر اینکه بجای طرد کردن یا کشتن فرد، اول بش احترام بذاریم،بعد امر به معروف و نه از منکر کنیم.هرچند سخت باشه این کار ثواب داره.هم یه بنده خدایی رو از تاریکی دراوردیم هم خودمون ثواب کردیم.با زور و کتک که نمیشه به کسی کمک کرد!!!!
N جمعه 21 فروردین 1394 18:40
آخه فیلمش یه جوری بود.دوست داشتنی نبود
اشلی هلمز پاسخ داد:
به نظر من خوب بود.ادم کباب میشد. من اینجور فیلمارو بیشتر دوس دارم
شیدا جمعه 21 فروردین 1394 15:09
منم موافقم،نباید طرد کرد ولی تمایل همجنسگرایی رو هم نمیشه تمایل بدی ندونست!البته قطعا این یه اختلاله و دست خود اون اشخاص نیست که به جنس مخالف تمایلی ندارن ولی چون این عمل باعث بیماری های زیادی میشه و در کل اخلاقی و انسانی نیست باید برن دنبال درمانش،البته نمیدونم درمان داره و میشه کاریش کرد یا نه
اشلی هلمز پاسخ داد:
خب بله حرف شما صحیحه.به نظر منم باید همین کارو کرد.
mahsa جمعه 21 فروردین 1394 14:36
واقعا توی فیلم تورینگ مثل یه شخصیت فرا زمینی ود...بعد دیدن فیلم خیلی ناراحت شدم که یه آدم با این همه استعداد یه چنین سرنوشتی داشته باشه....ولی حالا که خودکشی نکرده خوشحال شدم....یه آدم این همه کار کنه واس کشورش آخرش سرنوشتش این جوری شه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اشلی هلمز پاسخ داد:
خب میدونی معلوم نیس.یا سیب سمی خورده یا خودکشی کرده.درکل خیلی بدبخت نبوده
N جمعه 21 فروردین 1394 13:02
من فیلم بازی تقلید درست نداشتم
اشلی هلمز پاسخ داد:
چرااااااا؟
am جمعه 21 فروردین 1394 10:41
خوب بود .
ولی نظرم رو نسبت به فیلم عوض کرد.
اشلی هلمز پاسخ داد:
بهتر کرد یا بدتر؟
شیدا پنجشنبه 20 فروردین 1394 22:39
به نظرم به خاطر جنسیت و رنگ پوست نباید کسی رو ترد کرد ولی تمایلات جنسی و همجنسگرایی با ذات آدمی و اخلاقیات تطابق نداره و نمیشه به همجنسگرا ها حق داد و آزادشون گذاشت گرچه الان دیگه تو انگلیس رسمی شده
اشلی هلمز پاسخ داد:
خب منم خوشحالم همجنسگرایی تو ایران ممنوعه ولی خوب یه آدم همجنسگرا در وهله ی اول انسانه بعد همجنسگرا.نمیشه بخاطر تمایلات جنسی کسی رو طرد کرد.
باران پنجشنبه 20 فروردین 1394 22:36
ممنون عزیزم... خیلی خوب بود
فیلم بازی تقلید معرکه و تاثیرگذار بود...من هیچوفت سعی نکرده بودم به زندگی یه همجنسگرا به این شکل نگاه کنم...که این موضوع به عنوان یک بیماری چقدر میتونه شخص رو آزار بده...بازی بندیکت هم فوق العاده بود مثل همیشه.
ولی خودمونوم شرلوک یه چیز دیگه هستش
اشلی هلمز پاسخ داد:
بله صدرصد!!!
کلا فیلمش جگر خراش بود.
Serenita پنجشنبه 20 فروردین 1394 22:34
چه خوب

من بعد از دیدن فیلم کلی مطلب در موردش خوندم که فیلم رو نقد و تحلیل کرده بود. خوشحال شدم که یکی دیگه هم براش جالبه این جزئیات.

ممنون از وقتی که برای ترجمه گذاشتی.
اشلی هلمز پاسخ داد:
خواهش میکنم. یه چیز باحالیم پیدا کردم اونم میذارم
مهشید پنجشنبه 20 فروردین 1394 20:39
خیلی هم عالی

خیلی ممنون عزیزم بابت مطلب خوب و جالبت
ولی با این حال به نظر من در جمع فیلم خوبی بود
اشلی هلمز پاسخ داد:
صدرصد.فیلمش عالی بود، بالاخره باید یکم فراز و نشیب میداشت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
موضوعات
نظر سنجی
بهترین سکانس فصل چهار؟


آرشیو مطالب
مدیریت
طراح لوگو
نویسندگان
نویسندگان بازنشسته
دیگر موارد


Hit Counter

Instagram