AM پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 15:00 نظرات ()  1. لیما پایتخت کشور پرو در آمریکای جنوبی است. این شهر ساحلی بوده و رو به اقیانوس آرام می‌باشد. لیما همچنین بزرگ‌ترین شهر پرو و مرکز استان لیما نیز هست. برآورد جمعیت برای منطقه شهری لیما ۶٫۹ میلیون است و برای منطقه کلان‌شهری لیما ۸٫۲ میلیون. ویکی‌پدیا
  2. تاریخ تأسیس: ۱۸ ژانویهٔ ۱۵۳۵ م.
  3. مساحت: ۲٬۶۷۲ کیلومتر مربع


در 18 ژانویه 1535 لیما به عنوان پایتخت کشورپرو در آمریکای جنوبی تاسیس شد. 

لیما که توسط یک فاتح اسپانیایی به نام فرانچسکو پیزارو بنا نهاده شده تحت عنوان « شهر شاهان » نیز شناخته می‌شود. این شهر بیش از ۳۰۰ سال، مهم‌ترین شهر و بزرگ‌ترین ناحیه پایتختی در آمریکای جنوبی بود.

 

ادامه


 

برای دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید.


 کاخ شهرداری لیما Municipal Palace of Lima

کاخ شهرداری لیما یک ساختمان عمومی است که به عنوان شهرداری لیما به کار میرود و مقابل میدان شهرداری در مرکز تاریخی لیما واقع شده است. ساختمان اصلی به اوایل قرن 17 برمیگردد، اما چندین بار به دلیل زلزله و آتش سوزی تخریب شد و ساختمان کنونی در سال 1944 به عنوان اولین سالن شهر افتتاح شد. از این ساختمان سبک نئوکلاسیک ویژگی های استعماری مانند ساختار اصلی و بالکن های چوبی زیبا باقی مانده است.

 

 مرکز تاریخی لیما  Historic Centre of Lima

این مکان که در مرکز شهر واقع است یکی از مراکز مهم گردشگری در پرو می باشد. برخی از کلیساهای قدیمی، مانند سان فرانسیسکو، سان پدرو، سن آگوستین، کلیسای جامع، کاخ شهرداری، کاخ ریاست جمهوری در اطراف این میدان وجود دارند. در سال 1988 این مرکز تاریخی جز آثار باستانی یونسکو اعلام شد.

 

 کلیسای جامع لیما Cathedral of Lima

کلیسای جامع لیما یک کلیسای جامع کاتولیک واقع در مرکز شهر لیما است. ساخت و ساز در سال 1535 آغاز شد. نمای جلوی این کلیسا دارای سه درگاه بزرگ است و دارای دو برج با منار مخروطی از تخته سنگ با سبک نئوکلاسیک می باشد.

 

 موزه ملی Museum of the Nation

یکی از دو موزه بزرگ تاریخ پرو در لیما و جزء بزرگترین موزه های این شهر است و در مورد باستان شناسی، مردم شناسی، و تاریخ است.همچنیم طبقه ششم این موزه شامل نمایشگاه عکاسی می باشد.

 

 میدان شهرداری  Plaza Mayor -  Plaza de Armas of Lima

این میدان شهرداری در مرکز تاریخی لیما به عنوان هسته اصلی شهر قرار گرفته و توسط کاخ دولت، کلیسای جامع لیما، کاخ اسقف اعظم در لیما، کاخ شهرداری، و کاخ اتحادیه احاطه شده است و توسط خیابان های  Jiron Junin ،  Jiron de la Union ،  Jiron Huallagaو  Jiron Carabaja محصور شده است. همچنین چشمه ای در وسط این میدان نیز وجود دارد.

 

 دیوارهای لیما Walls of Lima

این دیوارها توسط Melchor de Navarra در بین  سال های 1684 و 1687 برای حفاظت از لیما در برابر حملات دزدان دریایی و ... ساخته شد که شامل 34 سنگر و 11 دروازه می باشد. قسمت هایی از این دیوار را امروزه نیز میتوان مشاهده کرد. بخشی از این دیوار در پشت کلیسای سان فرانسیسکو در نزدیکی کاخ دولت واقع بوده که امروزه پارک عمومی می باشد، در این پارک آثار باقی مانده این دیوار قابل مشاهده است. در سال 1980، با حفاری در محلی در نزدیکی رودخانه Rimac  این دیوار کشف شد و بعدا این مکان به پارک تبدیل شد.

 

 صومعه سن فرانسیسکو Monastery of San Francisco

کلیسا و صومعه بخشی از مرکز تاریخی لیما، که در سال 1991 به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده شد. گذشته از کلیسا و صومعه شامل یک کتابخانه و دخمه (بخشی از گورستان اصلی لیما) نیز میباشد. کتابخانه این صومعه در جهان مشهور است و حدود 25000 متون قدیمی است. همچنین تخمین زده می شود حدود 70،000جسد در این مکان خاک شده است، علاوه بر این گفته میشود برخی از معابر مخفی برای اتصال به کلیسای جامع و دادگاه تفتیش عقاید در این دخمه ها وجود دارد . شما میتوانید این کلیسا را از کبوترهای روبروی آن به آسانی تشخیص بدهید و همچنین فروشندگانی که کیسه دانه به بازدیدکنندگان میفروشند.

 

 مدرسه ملی هنرهای زیبا Escuela Nacional Superior Autónoma de Bellas Artes del Perú

این مدرسه در منطقه در باریوس آلتوس در حومه لیما واقع شده است. در سال 1918 توسط  José Pardo y Barreda و نقاش پرویی Daniel Hernández تاسیس شد. این مدرسه ملی یک نهاد عمومی آموزش عالی مشابه دانشگاه می باشد. سبک معماری این ساختمان Republican است.

 

 کلیسای  Sanctuary of Las Nazarenas 

یک کلیسا در لیما است.

 

 کاخ باروک Torre Tagle Palace

یک کاخ اسپانیایی باروک است که این کاخ در حال حاضر مربوط به وزارت امور خارجه پرو است. در 1715 (برخی میگویند 1730) به عنوان خانه شخصی ساخته شد. به غیر از ستون های حکاکی شده این کاخ دارای دو بالکن می باشد که نشان دهنده انطباق معماری اروپایی با سنت بومی پرو است. بازدید از این مکان برای عموم امکان پذیر نیست.
منبعاین که درباره ی شهر های ایران و جهان مطلب بزارم از قسمت سقوط رایچنباخ که شرلوک کره زمینو مجسم میکنه به ذهنم رسید.

امیدوارم براتون جالب و مفید بوده باشه.