تبلیغات
شرلوک هلمز ساکن ۲۲۱ بی خیابان بیکر - کتاب Sherlock Chronicles
[ ]
 
 
کتاب Sherlock Chronicles
نظرات
در این پست ، کتاب " شرلوک : شرح ماوقع " 1 را یک بررسی کوتاه می کنیم و این خبر خوش را هم برایتان دارم که در انتهای همین پست ، راهنمای خرید کتب خارجی ای که در ایران در دسترس ما نیستند را برایتان حاضر کرده ایم تا این آرزوی دور از دسترس تحقق یابد ، باشد که خوشحال شوید !


در نقد وبسایت Sherlockology خواندم : " کتابی که هر طرفدار شرلوکی می خواهد داشته باشد " . این جمله کاملا درست است ! ولی آیا " نیاز " دارد داشته باشد ؟ امیدوارم که در انتهای این پست ، با اطمینانی نسبی پاسخ به این سوال را بدانید . ( نقد و بررسی در ادامه ی مطلب )
 
مقدمه :

این کتاب ، همانطور که از اسمش پیداست ( شرلوک : شرح ما وقع ) ، شرحی است از روند ساخت سریال Sherlock . از آماده کردن دکور 221B تا کار برای جلوه های ویژه . کتاب چند فصل شده است که هر فصل اختصاص به یک اپیزود دارد ( به جز دو بخش اول و آخر ) . نویسنده ، استیو ترایب ، مصاحبه های جذابی با تقریبا تمامی عوامل سریال انجام داده است که تجربه ی خواندن کتاب را برایتان مثل تجربه ی مشاهده ی یک مستند طولانی می کند .
یک سری ملزومات هم که در هر معرفی به آن می پردازند عبارتند از زبان کتاب که انگلیسی است . شامل سیصد و بیست صفحه است که در کاغذ مرغوب چاپ شده است .

 
تخم مرغ شانسی های کتاب !  :

- جالب توجه ترین موردی که کتاب ارائه می دهد ، بخش هایی از فیلمنامه هست که طی فیلمبرداری حذف شده اند . این موارد در صفحاتی پراکنده گنجانده شده اند که تعدادشان هم قابل توجه است و مسیر داستان را برایتان روشن تر خواهند کرد و از نظر من جالب ترین بخش کتاب محسوب می شوند .
- " هلمز از هلمز " عنوان قسمت های دیگری از کتاب است که بخشی از فیلمنامه را پس از آوردن نمونه هایی از کتاب های اصلی شرلوک هلمز نوشته کانن دویل ، با آن مقایسه می کند و نشان می دهد که کدام موارد ( چه ریز و چه درشت ) اقتباس هستند . 


- حتی کسی که چهار سال جستجوی اسم Sherlock در گوگل برایش کار هر هفته  بوده ( منظور خودمم !) باز هم تصاویری عالی پیدا می کند که ندیده باشد .


- ایمیل های استیون مافت ، مارک گیتیس و سو ورتو به یکدیگر از جمله موارد جالب دیگر گنجانده شده در کتاب اند . 
- یکی دیگر هم که خودم خیلی خوشم آمد ، شناسنامه ی جعلی ریچارد بروک بود !

روند ساخت سریال :


اولین فصل کتاب ، داستان شرلوک هلمز است . ماجراهای دویل و هلمز و هرآنچه بینشان گذشت و به اقتباس های مختلفی هم که از داستان ها شده است اشاره هایی می شود . این که خالقین سریال کدام اقتباس ها را دوست داشتند و با کدام یک ، هلمز را می شناسند .  در عین حال ، با سیر داستانی همراهید که در آن استیون مافت و مارک گیتیس توی یک قطار نشسته اند و در حال گپ زدنند . ناگهان یکیشان می گوید که عجب جالب میشد شرلوک هلمز را در دنیای مدرن تصویر می کردند و پس از لحظه ای که برای فکر کردن و هیجان زده شدن کافی بود ، به این ایده می رسند که چرا ما این کار را نکنیم ؟! از این جاست که قدم به قدم پیش می روند ، مقدمات سریال را آماده می کنند بازیگران را انتخاب می کنند ، قسمت پیلوت را فیلمبرداری می کنند و بعد نوبت به قسمت های سه فصل بعد می رسد .
به هر بازیگر ، یک صفحه ی مخصوص هم دارد که خلاصه ی پرونده ی کاری او را نشان می دهد ، مثل تصویر زیر که صفحه ی " بندیکت تیموتی کامبربچ " است .


از فصل های بعدی چه خبر ؟
خب ، شاید چیزی که ناامیدتان می کند این باشد که فقط یک صفحه که مصاحبه ای است کوتاه با مارک گیتیس اختصاص به فصل چهارم دارد که اطلاعات چندانی نمی دهد . جز یک کلمه ! عنوان صفحه هم " روح یک لبخند " است که کسانی که فصل سوم را دیده اند ، می دانند ماجرا از چه قرار است .

Sherlock : Chronicles کتابی است برای همراه شدن با سازندگان و چالش هایشان طی ساخت سریالی که میلیون ها طرفدار و بیننده دارد . راستش را بخواهید ، نه بیشتر ! با این حال دوست داشتنی است و من که از خرید آن پشیمان نیستم .

راهنمای خرید این کتاب در ایران :

سایت فروشگاه کتاب های خارجی کتابگرد (+) ، یک سایت ایرانی است که خدمات خرید کتاب های خارجی مختلف را ارائه می دهد . برای سفارش و خرید ، شما در ابتدا لازم است یک اکانت در این سایت ایجاد کنید ، سپس بعد از جستجوی نام کتاب و یافتن آن و اضافه کردن به سبد خرید ، آن را سفارش دهید . برای اینکه طی خرید به مشکلی برنخورید ، می توانید از " راهنمای خرید " خود سایت استفاده کنید . قابلیت انتخاب سه نوع پست برای دریافت کتاب تان را دارید که پیشنهاد می کنم اگر هر گونه سفارشی می دهید ، حدالامکان پست عادی را انتخاب نکنید . شاید می توان بزرگترین مزیت این سایت را داشتن امکان جستجو دانست که تقریبا تمامی کتاب های سایت آمازون را پوشش می دهد . حتما پیش از خرید ، صفحه ی " شرایط ارسال " سایت را نیز مطالعه کنید .

 اگر تجربه ی خرید داشته اید یا سایت های دیگری را می شناسید و از آن ها استفاده کرده اید ، با ما در میان بگذارید تا در اینجا برای اطلاع بقیه ذکر کنیم .

* تذکر * وبسایت خیابان بیکر ، هیچ مسئولیتی در قبال استفاده از این سایت ندارد اما در مورد کتاب شرلوک : شرح ما وقع ،  پاسخگو بوده است .

1- ببخشید ! نزدیکترین عنوان معادلی بود که توانستم برای نام کتاب پیدا کنم !


جمعه 8 اسفند 1393ساعت : 16:52| نویسنده : Sherlockpedia
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
بهترین سکانس فصل چهار؟


آرشیو مطالب
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :Hit Counter

Instagram
 
[html] [/html]