همون طور که میدونید،بندیکت کمبرباچ،این شرلوک هلمز دوست داشتنی،درفیلم بازی تقلید،نقش آلن تورینگ رو بازی می کنه.این برای چندمین باره که بندیکت،نقش نوابغ رو بازی می کنه.از افرادی مثل "شرلوک هلمز" و "دکتر استرنج" که واقعی نیستند تا افرادی مثل "ون گوگ"،"استیون هاوکینگ" و "آلن تورینگ" که در زندگی افراد زیادی نقش داشتند.از این جهت،بندیکت کمبرباچ رو هم می توان یکی از نابغه های دنیای بازیگری به شمار آورد.
در این مقاله سعی شده که آلن تورینگ،کارکتر اصلی فیلم"بازی تقلید" رو به شما معرفی کنیم.


آلن تورینگ در کودکی

به ادامه مطلب رجوع کنید


آلن تورینگ با نام کامل"آلن ماتیسون تورینگ" سال 1912 میلادی در لندن بزرگ چشم به جهان گشود.او را پدر علم هوش مصنوعی می نامند.پدر تورینگ، ژولیوس ماتیسون تورینگ، عضو مامورین شهری هند بود. ژولیوس و همسرش سارا می‌خواستند فرزندشان آلن در انگلستان بزرگ شود، به همین دلیل به لندن بزرگ بازگشتند، جایی که آلن تورینگ در ۲۳ ژون ۱۹۱۲ به دنیا آمد، امروزه بعنوان هتل کولونوید شناخته می‌شود.
از همان دوران کودکی،نبوغ وی در ریاضیات هویدا بود.پدر و مادرش ابتدا او را در 6 سالگی در مدرسه "سنت مایکل"ثبت نام کردند.در ۱۹۲۶، در ۱۴ سالگی، او به مدرسهٔ شربورن در دورست رفت.تمایل ذاتی تورینگ به سمت ریاضی و علم برای او احترامی نزد برخی استادان شربورن که مدرسه‌ای معروف و پرهزینهٔ دولتی بود کسب نکرد، چراکه تاکید بیشتر آن روی مسایل و مباحث کلاسیک بود.

در همان سال مدیر مدرسه برای والدین او نامه نوشت كه :"اگر او می‌خواهد دانشمند شود وقت خود را در یك مدرسه دولتی هدر می‌دهد".
امیدها و تلاش‌های تورینگ با دوستی نزدیکی که با دانشجوی بزرگتر، "کریستوفر مورکوم"، ایجاد کرد افزایش یافت. مورکوم ناگهان چند هفته پس از آغاز آخرین ترم در شربورن، به دلیل سل گاوی از دنیا رفت. ایمان مذهبی تورینگ از بین رفت. او پذیرفت که هر پدیده‌ای شامل کار مغز انسان باید مادی باشد.تمایل و تلاش تورینگ در ریاضیات و علوم کامپیوتر باعث شد نسبت به کار کلاسیک دانشگاه کم توجهی کند و در نتیجه موفق به دریافت بورسیهٔ تحصیلی ترینیتی کالج، کمبریج نشود، و به دانشگاه دیگری که انتخاب دومش بود کینگس کالج، کمبریج برود. او در سال‌های ۱۹۳۱-۱۹۳۴ درآنجا مشغول به تحصیل بود و در سال ۱۹۳۵ به خاطر مقالهٔ خود در رابطه با قضیهٔ محدودیت مرکزی به عنوان عضو آنجا انتخاب شد.

تورینگ در سال‌ 1938 دكترای خود را از دانشگاه پرینستون دریافت كرد. پایان نامه او در رابطه با محاسبات نسبی بود. در سال 1938 تورینگ در سازمان رمز نگاری انگلیس مشغول به كار شد. او روی مسئله ماشین انیگما آلمان‌ها كار می كرد.ماشین انیگما

انیگما نام دسته‌ای از ماشین‌های الكترومكانیكی مبتنی بر روتر است كه برای رمزنگاری و رمزگشایی پیام های محرمانه به‌ كار می‌رفته است.این ماشین در سال‌های 1920 میلادی به عنوان یك محصول تجاری عرضه شد. ارتش نازی مدل خاصی از این ماشین به نام انیگمای ورماخت را تولید نمود و از آن در جنگ جهانی دوم به‌ كار برد. متفقین با تلاش دانشمندان و ریاضی‌دانان از جمله آلن تورینگ موفق به گشودن رمز پیام‌های ارتش آلمان‌ها شدند.

                                                                                       

                                                                                    مجسمه تورینگ در سکویل پارک

در سال 1945 تا 1947 تورینگ در آزمایشگاه ملی فیزیك روی موتور محاسبه خودكار كار می‌كرد. او در 19 فوریه1946 مقاله ای ارائه كردكه  اولین  طرح كامپیوتر برنامه‌دار انگلستان بود. با وجود موفقیت وی در این طرح  در شروع پروژه تاخیر به وجود آمد و او علاقه خود را برای ادامه كار از دست داد. در اواخر 1947 به كمبریج بازگشت.  در زمانی كه او دور از كمبریج بود پروژه سابقش در غیاب او كامل شد و اولین برنامه ی خود را در 10 می1950 اجرا كرد. تورینگ از سال 1952 تا زمان مرگش در 1954 روی زیست شناسی ریاضیاتی كار كرد. علاقه اصلی او درك الگوی فیبوناچی در ساختار گیاهان بود. او در 8 ژوئن 1954 بر اثر مسمومیت با سیانور جان سپرد.  بسیاری مرگ او را عمدی میدانستند و پلیس بریتانیا مرگ او را خودكشی اعلام كرد.

 

جایزه تورینگ معتبرترین جایزه در علم رایانه است كه هر سال از سوی انجمن ماشین محاسب  "ACM "  به اشخاصی كه سهم بسزایی در زمینه كامپیوتر دارند اعطا می شود. از آنجاییكه جایزه نوبل برای علم كامپیوتر وجود ندارد از این جایزه به عنوان جایزه نوبل در كامپیوتر یاد می شود.شرکت‌های گوگل و اینتل حامیان مالی این جایزه 1000000 دلاری هستند.

منابع:

ویکی پدیا انگلیسی

ویکی پدیا فارسی

رشد

Enigma-Replica